ד"ר כפיר כהן

ד"ר כפיר כהן
תפקיד: 
עמית מחקר בכיר; ראש תמת גבולות וריבונות
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
ספרות השוואתית, תיאוריה ביקורתית, גלובליזציה, ניאו-ליברליזם, פוסטקולוניאליזם

ד"ר כפיר כהן הוא עמית מחקר בכיר וראש תמת גבולות וריבונות במכון ון ליר בירושלים מאוגוסט 2017. כהן השלים את תואר הדוקטור במחלקה לספרות השוואתית באוניברסיטת קליפורניה בברקלי ב-2014, ומאז היה עמית פוסט-דוקטורט באוניברסיטת קליפורניה בדיוויס ומרצה מן החוץ באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. עם מנחיו בברקלי נמנים דניאל בויארין ומרטין ג'י. פרדריק ג'יימסון ליווה את הפרויקט מתחילתו.

כהן חוקר תהליכי גלובליזציה וניאו-ליברליזם מאז 1945 ועד ימינו, בין השאר בישראל, בפלסטין ובצרפת, בהקשרים פוליטיים, חברתיים ואסתטיים. מחקרו מביע עמדה ביקורתית חדשה כלפי ספרות עולם, פוסט-ציונות ולימודי הפוסטקולוניאליזם, ומציע תפיסה חלופית להבנת היחסים בין מבעים אסתטיים לבין הצומת של מדינה, לאומיות וקפיטליזם.

כהן היה עמית בתוכנית קאסא ללימודי ערבית מתקדמים באוניברסיטה האמריקנית בקהיר (2007–2008), וכן שהה בפריז לצורך מחקר מקיף על ההגירה והספרות האלג'יראית שערך בספרייה הלאומית של צרפת (2009–2010). ספרו הראשון, Signs of the Global: Israeli and Palestinian Literature in the Transition to Neoliberalism, עתיד לראות אור בהוצאת Verso. הספר משווה בין התפתחות הרומן והקטגוריה האסתטית במערב אירופה, בישראל ובפלסטין, ומבקר תיאוריות של ספרות עולם וכן את הקטגוריות ההיסטוריות והאסתטיות של המחקר הספרותי הפוסט-ציוני. הספר מציע מודל תיאורטי והיסטורי חלופי, המעוגן בתהליכי גלובליזציה, שדרכו אפשר להבין את התפתחותן של הספרות הישראלית והפלסטינית מאז 1940 וכן את אופייה של המערכת הספרותית העולמית.

כהן כותב כעת את ספרו השני, From Subalterns to Subjects: The Transformation of Mizrahi and Beur Literature in the Time of Globalization. פרסומיו הופיעו בין השאר בכתבי העת Novel, Telos, Interventions, French Cultural Studies ו-Jump Cut