השלכות מגדריות של מגיפת הקורונה

השלכות מגדריות של מגיפת הקורונה

מכון ון ליר מוציא זה שנים אחדות את 'מדד המגדר' – כלי לבחינה רחבת היקף של רמת אי־השוויון המגדרי בין גברים לנשים בישראל לאורך השנים. אולם השנה הנוכחית אינה כקודמותיה, והיא מספקת לנו אפשרות לבחון מקרוב מהי השפעתה של תקופת משבר מתמשכת על רמת אי-השוויון המגדרי בישראל.

מאז תחילת משבר הקורונה המכון ומרכז אדוה, בתמיכת קרן פרידריך אברט, עוקבים אחר ההשפעות הייחודיות של מגיפת הקורונה והמשבר הכלכלי על נשים בישראל. תמונת מצב ראשונה התפרסמה ביולי וכעת, וכפי שפורסם לראשונה בעיתון דה-מרקר (25.10.2020), אנו מפרסמות תמונת מצב שנייה אשר מבוססת על סטנדרט בינלאומי להתמודדות רגישת-מגדר עם השלכות מגיפת הקורונה. (את הדו"חות הזמינים לקריאה ולהורדה ניתן למצוא בתחתית עמוד זה).

ארגון האו"ם לנשים (UN WOMEN) פרסם המלצה למדדים כמותיים בעשרה תחומי מדיניות שבהם מדינות צריכות להטמיע נקודת מבט מגדרית ולתת מענה לצרכים הייחודיים של נשים, בדגש על נשים מקבוצות חברתיות שונות: אלימות מגדרית, תעסוקה ופרנסה, נשים בשולי הכלכלה, עוני ודיור, אימהות חד-הוריות, זיקנה, צוותים רפואיים, ביטוח בריאות ושירותי בריאות, חינוך והשכלה ושירותי בריאות בתחום הריון ולידה. בחלק גדול מהתחומים חסרים בישראל נתונים השוואתיים, ואנו קוראות לרשויות המדינה לאסוף ולפלח נתונים בתחומים שבהם הם חסרים כתשתית לגיבוש מדיניות.

ההישגים בתחום השוויון המגדרי הם שבריריים. על מנת לשמר את ההישגים ולמנוע נסיגה ופגיעה בנשים, מקבלי ההחלטות בישראל, בדומה למדינות אחרות, חייבים תמיד לשאול כיצד המדיניות משפיעה על נשים ולזהות מתי צריך דגשים ייחודיים. הסטנדרט הבינלאומי מדגים כיצד לעשות זאת.

 

פורסם: 25.10.20

כתבה: הדס בן אליהו

 

מאחורי המספרים - השלכות הקורונה על נשים בישראל #1

מאחורי המספרים - השלכות הקורונה על נשים בישראל #2

 

לכתבות נוספות >>>

הצטרפות לרשימת התפוצה