תום עידן העושר, ראשית עידן האושר?

תום עידן העושר, ראשית עידן האושר?

משבר הקורונה חשף את המבנים התרבותיים העומדים מאחורי הכלכלה הקפיטליסטית, ובעיקר רעיון השוק החופשי: מדינות רבות הטילו מגבלות חריפות על סוגים שונים של מסחר, וחשוב מכך, הזרימו כספים לסיוע לעסקים וליחידים. הגיע הזמן, טוען צוות מחקר הפועל במכון, לחשוב על עולם פוסט-קפיטליסטי, כזה שבו המשאבים האמיתיים של החיים האנושים אינם כסף אלא עבודה, ידע, זמן וטבע. ותכלית החיים איננה רווחים, אלא חופש.

צוות המחקר פועל בהובלת ראש תמת גלובליזציה וריבונות במכון, כפיר כהן לוסטיג, ושותפים בו הגר צמרת, אלי קוק, יאיר קלדור ומיקי פלד. בסוף יוני 2020 התפרסם מאמר של הצוות במדור "הקצה"' במוסף הארץ, ומוצגת בו האג'נדה המחקרית והאידיאולוגית של הפוסט-קפיטליזם, לצד כמה דוגמאות קונקרטיות לחשיבה פוסט־קפיטליסטית.

דוגמה אחת היא לחייב חברות שפונות לעזרת המדינה לצורך חילוצן ממשבר כלכלי להעביר חלק מהמניות שלהן לקרן עושר לאומית (Sovereign Wealth Fund) בבעלות ובשליטה של אזרחי המדינה. דוגמה אחרת היא מעבר ממימון בנקאי לאיגודי אשראי – גופים קואופרטיביים שמספקים לחבריהם שירותים פיננסיים שונים ואינם פועלים למטרות רווח, אלא לקידום הרווחה והיציבות הפיננסית של כלל חבריהם. רעיון מרכזי אחר הוא הכנסה בסיסית אוניברסלית (Universal Basic Income), המוענקת לכל אזרח ואזרחית ללא הגבלת זמן וללא תנאי. רעיון נוסף הוא מעבר למודלים שיתופיים של כלכלה, המערבים את הציבור עצמו בניהול נכסים ומשאבים ציבוריים (כגון מים ואדמה), דבר שגם מצמצם את הפגיעה בטבע.

כל אלה ועוד באים להגדיל את הדמוקרטיזציה של הכלכלה, ובעיקר, להסיט את המוקד מעשיית עושר ומיקסום רווחים להתנהלות אחראית, הגונה ומבוזרת יותר, המגדילה דווקא את האושר.

 

פורסם: 23.7.2020
כתב: אדם קלין-אורון
צילום: KAL VISUALS

לכתבות נוספות >>>

הצטרפות לרשימת התפוצה