אופק לתקשורת הערבית: מאמרה של הפובליציסטית סארה רביע "אויב או ידיד"

כפי שפורסם בידיעות אחרונות - ynet בתאריך 21.11.2016 במסגרת פרויקט אופק לתקשורת הערבית.

 

 

לפני כשבועיים התעורר העולם להפתעה: המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ זכה בבחירות ויכהן כנשיא ה־45 של ארה"ב. טראמפ נדון בהרחבה בתקשורת בעולם הערבי בשל עמדותיו השנויות במחלוקת, בין השאר בנוגע להגירה ולאיסלאם ובשל השקפותיו על הזהות האמריקאית. בהתבטאויותיו השערורייתיות ביותר טען שיש למנוע לחלוטין כניסת מוסלמים לארה"ב, שיש להטיל פיקוח על מסגדים ושהמוסלמים שונאים את האמריקאים.

בהזדמנויות אחרות אמר דברים הפוכים בתכלית: בכמה ראיונות טען שהוא "אוהב מוסלמים וחושב שהם נהדרים", ובאחרים אמר שישקול למנות לתפקיד שר בממשלו מוסלמי־אמריקאי. בנאום שנשא לאחר ניצחונו בחר טראמפ בקו פייסני וקרא לנהוג בהגינות עם כולם, מדינות ואזרחים כאחד. "נשתף פעולה עם כל מדינה שתרצה לשתף פעולה עימנו", אמר, "ויהיו לנו יחסי חוץ יוצאים מן הכלל".

לאיזה טראמפ עלינו להאמין? כדי לנסות להשיב על השאלה אביא כאן ניתוחים של הציפיות בעולם הערבי של שני אינטלקטואלים מצרים בולטים, המלמדים שהחשש בעולם הערבי אולי אינו גדול כפי שניתן היה לצפות. לדברי ד"ר מועתז עבד אל־פתאח, מומחה ליחסים בינלאומיים מאוניברסיטת קהיר, "במהלך המרוץ לנשיאות יצר טראמפ תחושה שהוא עומד לבצע שינוי אדיר במדיניות הפנים והחוץ, אולם כשייכנס לבית הלבן יעמדו לפניו עובדות רבות, מידע רב ואפשרויות פעולה שגובשו לפני תקופתו והוא ייאלץ לבחור באחת מהן. ייתכן מאוד שמה שהבטיח בקמפיין כלל לא יעמוד על הפרק”.

אל־פתאח גם אינו מתרגש מההתבטאויות המתלהמות נגד הערבים, האיסלאם והפליטים. דברים אלה אופייניים מאוד למועמדים לנשיאות במהלך המרוץ, הוא אומר, אך לרוב אינם מגיעים לידי מימוש. לדעתו, גם אם דבריו של טראמפ מעידים על עמדות בעייתיות, בפועל הוא לא יפגע במעמדם של המוסלמים בארצו מפני שהדבר עומד בניגוד לחוקה האמריקאית, שלפיה אין להפלות שום אזרח על בסיס דת, גזע או מין. אשר למדיניות החוץ, אל־פתאח מעריך שטראמפ ינסה להתקרב יותר למדינות המפרץ, יהיה נחרץ יותר מול דאעש ויבקש לחזק את היחסים עם רוסיה.

אינטלקטואל אחר שניתח את המציאות הצפויה בעידן טראמפ הוא שגריר מצרים בארה"ב ושר החוץ המצרי לשעבר, מוחמד אל־ערבּי, הסבור כי לארה"ב לא תהיה מדיניות אחת כלפי הערבים אלא שלושה מתווי פעולה נפרדים: אחד כלפי מדינות שבהן מתבסס הטרור; אחד למדינות המפרץ; ואחד בנוגע ליחסים עם מצרים. להערכתו, מדיניותו של טראמפ תשאף לצמצם את ההשפעה האיראנית באזור, תהיה נחרצת הרבה יותר בטיפול בטרור מאשר זו של קודמו, ותיתן מקום מיוחד ליחסים עם קהיר. בעניין האחרון הוסיף אל־ערבּי: "בקרוב תתרחש בנושא התפתחות חיובית".

נדמה, אפוא, שלא כולם בעולם הערבי מתרגשים מאמירות מתלהמות שהשמיע טראמפ בקמפיין, והתחושה היא שהממשל בראשותו לא ימהר לעשות שום פעולה בטרם יבחן היטב את השלכותיה.

 

סארה רבּיע היא עיתונאית ופובליציסטית מצרית. המאמר המלא התפרסם ביומון הערבי "אל־שרק אל־אווסט" ותורגם לעברית במסגרת "אופק לתקשורת הערבית", פרויקט משותף למכון ון־ליר בירושלים ולמרכז אעלאם בנצרת. 

מערבית: עידן בריר