אופק לתקשורת הערבית: מאמרו של הפובליציסט סמיח שביב, "לפלסטינים יש סיבה לאופטימיות"

כפי שפורסם בידיעות אחרונות - חדשות בתאריך 16.5.2017 במסגרת פרויקט אופק לתקשורת הערבית. 

 

פגישתו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס עם הנשיא טראמפ הייתה חיובית מבחינת הפלסטינים בכל קנה מידה. הביקור יצר אווירה חיובית בין וושינגטון לרמאללה והפיק הצהרות שבישרו על סיבה לאופטימיות. אין פירוש הדבר שכהונת טראמפ מבטיחה רק טוב, אך בל נשכח שבסופו של יום ארה”ב אינה מתווך חסר פניות אלא מדינה בעלת אינטרסים ברורים. היא אמנם קשורה בברית אסטרטגית עם ישראל, אך בדיוק בגללה, ובשל התלות המובנית של ישראל בה, מסוגלת וושינגטון – אם תחליט שהדבר משרת את מטרותיה – לדרוש מישראל להתפשר, וישראל תהיה חייבת לציית.

העבר כבר הוכיח שארה”ב אינה מהססת להשתמש בקשר המיוחד שלה עם ישראל כדי לאלצה לפעול נגד רצונה. לדוגמה, ב־1956, כשיצאה ישראל למלחמה במצרים ("מבצע קדש") לצד צרפת ואנגליה, הורתה ארה"ב לישראל להסיג את כוחותיה – וישראל נענתה מיידית. ב־1991, כשסדאם חוסיין שיגר טילים לתל־אביב, ביקשה ארה”ב מישראל שלא תגיב ותניח לה לטפל בעניין, וגם הפעם ישראל נענתה. דוגמה נוספת מאותה שנה: לקראת ועידת מדריד ביקשה ארה"ב מישראל לאפשר את יציאתה של המשלחת הפלסטינית לשיחות, וישראל נעתרה ואיפשרה דבר שהיה מנוגד בתכלית למדיניותה.

ארה"ב מסוגלת, אפוא, להפעיל לחץ אפקטיבי על ישראל כשהדבר נדרש כדי לשרת את האינטרסים שלה. להערכתי, נוכח המצב האסטרטגי השורר באזורנו, האינטרס האמריקאי יגרום לכך שלחץ כזה בוא יבוא. חשוב לזכור שאחת ממטרותיו המרכזיות של טראמפ היא להשיב לארה"ב את מעמד העל שלה באזור. כדי לצמצם את כוחה של הברית בין רוסיה לאיראן, הוא יצטרך לחזק את הבריתות של ארה"ב עם מדינות המפרץ בכלל ועם סעודיה בפרט, ולשם כך הוא יודע שצריך להשיג התקדמות של ממש בסוגיה הישראלית־פלסטינית.

התקדמות כזאת, ובכללה יישוב הסוגיה הפלסטינית, לא תוכל להתרחש אם יימשכו הבנייה בהתנחלויות ופיצולה של הגדה המערבית; היא לא תוכל להתרחש ללא הסדר צודק ומקיף; והיא לא תוכל להתרחש ללא התחשבות בצרכים ובעמדות של סעודיה, מצרים וירדן לגבי הסכסוך הישראלי־פלסטיני.

אף שטראמפ נחשב תומך בישראל, קשה לראות זהות אינטרסים אמיתית בינו לבין מפלגת השלטון בישראל, וזה ההקשר הרלוונטי לביקורו הראשון באזור. סעודיה תהיה המדינה הראשונה שבה יבקר, ושם יוצג בפניו החזון הסעודי לפתרון הבעיה הפלסטינית, הנשען על יוזמת השלום הערבית. כשינחת בתל־אביב, יבקש לשמוע מנתניהו מה החזון שלו לפתרון הסכסוך. כשנתניהו לא יהיה מסוגל להציג פתרון, יעשה טראמפ את הדבר המתבקש: יפעל לקידומו של פתרון אמיתי וכולל, כזה שיהיה מקובל על הפלסטינים ומדינות ערב.

טראמפ יודע שכדי להוכיח את עליונותה של ארה”ב במזרח התיכון עליו לפעול ללא דיחוי למציאת פתרון לסכסוך הישראלי־פלסטיני. זה אינטרס אמריקאי אמיתי, ולכן יכולה להיות לפלסטינים סיבה לאופטימיות. √

 

 

ד"ר סמיח שביב הוא אינטלקטואל פלסטיני. המאמר המלא התפרסם בעיתון "אל־איאם" היוצא לאור ברמאללה. המאמר תורגם לעברית במסגרת "אופק לתקשורת הערבית", מיזם משותף למכון ון־ליר בירושלים ולמרכז אעלאם בנצרת. מערבית: צאלח עלי סואעד.