לחפש את הטרור בתוך הבית: מלחמתו של השלטון באויביו לאחר ניסיון ההפיכה והשפעתו על החברה התורכית

יום חמישי 13/06/19, 20:30 עד 23:00
מיקום האירוע: 
סינמטק 3, דרך חברון 11, ירושלים

שבוע קולנוע תורכי

12–24 ביוני 2019 בסינמטק ירושלים

סרטים והרצאות ביוזמת מכון ון ליר בירושלים

בתשלום; להזמנת כרטיסים: 9377* / www.jer-cin.org.il / בקופת הסינמטק

הקרנת הסרט:

אלמנט הפשע

(תורכיה 2019)

בימוי: סולימן ארדה אמינצ׳ה

משחק: אפה ג׳אן ארדל, בולנט צ'ולק

שני צעירים איסטנבוליים מתעוררים לקול דפיקות בדלת. המשטרה באה לערוך חיפוש. מישהו אמר משהו ועכשיו צוות משטרה חמוש וממוגן הופך את הדירה. במהלך השעה וחצי הבאות ינסו צ'לאל ובוגרה – שני היפסטרים עם אספירציות אמנותיות וגישה לעומתית – לשכנע את קצין המשטרה הספקן שיעזוב אותם בשקט. על בסיס חוויה שעברו יוצרי הסרט נכתב תסריט יעיל המשתמש בלוקיישן אחד ובשחקנים מדויקים כדי להביא אל המסך דיוקן מוצלח, קצבי ומשועשע לפרקים של תורכיה העכשווית, שבמרכזו העימות של הפרט עם חודרנות המשטר (81 דקות. תורכית, תרגום לעברית ולאנגלית).

שבוע קולנוע תורכי: סרטים והרצאות

שבוע הקולנוע התורכי, ייערך זו הפעם השנייה ביוזמת מכון ון ליר בירושלים, הוא מיזם שמטרתו להביא אל הצופים בישראל מעט מן המראות, הנופים, הטעמים, המוזיקה והפסיפס האנושי של תורכיה בעבר ובהווה. הקולנוע חושף את הצופים, מזוויות ראייה מעניינות וייחודיות, אל סיפורם של האתגרים שחווה תורכיה מאז היווסדה כרפובליקה חילונית בשנת 1923 ועד ימינו. תורכיה החדשה, זו שקמה על חורבותיה של האימפריה העות'מאנית, מתמודדת בעיקר עם אתגרים מבית, עם מתחים ושסעים חברתיים, פוליטיים ואתניים עמוקים המאיימים למוטט את ההסדרים הישנים ולכונן מציאויות שונות. ההפיכות הצבאיות ובייחוד ניסיון ההפיכה האחרון ב-2016, גלי ההגירה, הסכסוכים האתניים, אירועי הטרור החמורים – כל אלה מדגישים יותר מכול את חולשותיה של מדינת הלאום ואת המתח המתמיד שמוסיף להתקיים בין ישן לחדש, בין דתי לחילוני ובין לאומי לרב-תרבותי בתורכיה של ימינו.

למרות קרבתה לישראל, תורכיה ותושביה זוכים לתשומת לב מועטה בלבד בהקשרים תרבותיים, אמנותיים וחברתיים. שבוע הקולנוע התורכי מבקש להביא לפני הצופה הישראלי סרטים ממיטב היצירה הקולנועית האמנותית התורכית. כל הקרנה תלווה בהרצאה קצרה מפי חוקר/ת תורכיה אשר ידון בסוגיות החברתיות, התרבותיות והפוליטיות הרחבות העולות מן הסרט ויציע נקודת מבט מקורית וחדשנית להתבוננות ביצירה.

ד"ר צמרת לוי-דפני, מנהלת הפורום לחוקרי תורכיה

מרכז מנאראת, מכון ון ליר בירושלים

האירוע הוא חלק מ:

שבוע קולנוע תורכי