שורקים נגד הרוח: על כפריות ונשיות במרחב הכפרי תורכי

יום רביעי 12/06/19, 20:30 עד 23:00
מיקום האירוע: 
סינמטק 1, דרך חברון 11, ירושלים

שבוע קולנוע תורכי

12–24 ביוני 2019 בסינמטק ירושלים

סרטים והרצאות ביוזמת מכון ון ליר בירושלים

בתשלום; להזמנת כרטיסים: 9377* / www.jer-cin.org.il / בקופת הסינמטק

 

מופע מוזיקלי: טורקולר – שירים עממיים מן המסורת שבעל פה של כפרי תורכיה

בהשתתפות:

הדס פל ירדן, שירה וניהול מוזיקלי 

אליהו דגמי, גיטרה מזרחית, בגלמה

יניב עובדיה, בגלמה, זורנה, שירה

ארז מונק, כלי הקשה

הקרנת הסרט:

סיבל

(תורכיה 2018)

בימוי: גיום ג'ובאנטי, צ'אלה זנג'ירג'י

משחק: דמלה סונמז, אמין גורסוי

סיבל היא אישה אילמת המתגוררת עם משפחתה בכפר מרוחק בצפון תורכיה. היא מתקשרת עם קרוביה באמצעות שפת שריקות שרק מעטים מבינים. בעיני בני הכפר היא נחשבת לסימן רע, ואת זמנה היא מבלה בשוליו, מנסה ללכוד את הזאב שמאיים על האזור. כאשר היא נתקלת בפליט פצוע, כל חייה משתנים. סיבל הוא דיוקן יפה של התעוררות נשית על רקע מחסומים תרבותיים. הנופים האנושיים והגיאוגרפיים וההופעה המרשימה של דמלה סונמז בתפקיד הראשי מעניקים לסרט את כוחו (95 דקות. תורכית, תרגום לעברית ולאנגלית).

שבוע קולנוע תורכי: סרטים והרצאות

שבוע הקולנוע התורכי, ייערך זו הפעם השנייה ביוזמת מכון ון ליר בירושלים, הוא מיזם שמטרתו להביא אל הצופים בישראל מעט מן המראות, הנופים, הטעמים, המוזיקה והפסיפס האנושי של תורכיה בעבר ובהווה. הקולנוע חושף את הצופים, מזוויות ראייה מעניינות וייחודיות, אל סיפורם של האתגרים שחווה תורכיה מאז היווסדה כרפובליקה חילונית בשנת 1923 ועד ימינו. תורכיה החדשה, זו שקמה על חורבותיה של האימפריה העות'מאנית, מתמודדת בעיקר עם אתגרים מבית, עם מתחים ושסעים חברתיים, פוליטיים ואתניים עמוקים המאיימים למוטט את ההסדרים הישנים ולכונן מציאויות שונות. ההפיכות הצבאיות ובייחוד ניסיון ההפיכה האחרון ב-2016, גלי ההגירה, הסכסוכים האתניים, אירועי הטרור החמורים – כל אלה מדגישים יותר מכול את חולשותיה של מדינת הלאום ואת המתח המתמיד שמוסיף להתקיים בין ישן לחדש, בין דתי לחילוני ובין לאומי לרב-תרבותי בתורכיה של ימינו.

למרות קרבתה לישראל, תורכיה ותושביה זוכים לתשומת לב מועטה בלבד בהקשרים תרבותיים, אמנותיים וחברתיים. שבוע הקולנוע התורכי מבקש להביא לפני הצופה הישראלי סרטים ממיטב היצירה הקולנועית האמנותית התורכית. כל הקרנה תלווה בהרצאה קצרה מפי חוקר/ת תורכיה אשר ידון בסוגיות החברתיות, התרבותיות והפוליטיות הרחבות העולות מן הסרט ויציע נקודת מבט מקורית וחדשנית להתבוננות ביצירה.

ד"ר צמרת לוי-דפני, מנהלת הפורום לחוקרי תורכיה

מרכז מנאראת, מכון ון ליר בירושלים

האירוע הוא חלק מ:

שבוע קולנוע תורכי