פני האל

שנות פעילות: 2010

סטטוס:

לא פעילה
משתתפים: 

יואב אשכנזי, סלמאן בשיר , דבי גרא, אריאל הירשפלד, אביה הכהן, משה הלברטל, מלילה הלנר אשד, יהודה הלפר, זיו וינר, נתן וסרמן, טלילה ורשבסקי, ערן ליש, מרב מאק, עומר מיכאליס, איתי מרינברג, לוי ספקטר, רות קרא איוואנוב-קניאל, סיני רוסינק, אלי שיינפלד, שרית שלו עיני, כריסטוף שמידט, מיכאל שנקר, אסף שרון

תופעת העיסוק בפני האל עומדת במרכזן של מערכות שיח דתיות על האל, לצד תכנים תיאולוגיים פרטיקולריים, והיא חוצה דתות ותקופות היסטוריות. הן מיתולוגיות פוליתיאיסטיות והן תיאולוגיות מונותיאיסטיות (הנצרות, האסלאם והיהדות) רואות בהכרת פניו של האל פן מרכזי בהתקרבות אליו ובידיעתו האמתית. 

על אף מרכזיותו וחשיבותו של נושא האיקונוגרפיה בהגות הדתית היהודית, הרי למעשה העיסוק בנושא "פני האל" באקדמיה בימינו נעשה בעיקר מפרספקטיבות דיסציפלינריות, ואגב הזנחת הצורך בבניית ראייה מקיפה וכוללת של הסוגיה. נושא "פני האל" נוגע בתחומי המיסטיקה, האתיקה, המקרא, והספרות, ואולם המבנה של לימודי היהדות האקדמיים הביא לכך שמחקרו נפל בין הכיסאות כיוון שאינו שייך לאף אחת ממחלקות לימודי היהדות באקדמיה.

קבוצת מחקר זו העמידה לעצמה מטרה להניח זה לצד זה בפעם הראשונה כמה תיאורים של פני האל, ולנתח את החשיבות שלהם להגות הדתית באופן אינטרדיסציפלינרי.