פרופ' אביעד הכהן

אביעד הכהן
תפקיד: 
עמית מחקר
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
דת ומדינה, זכויות האדם במשפט העברי, התלמוד הירושלמי, ספרות השו"ת

פרופ' אביעד הכהן הוא דיקן מכללת שערי משפט ומרצה בכיר למשפט חוקתי ולמשפט עברי במכללה ובפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר לימד גם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ובבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים. את מסלול לימודיו התחיל והשלים בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית: ב-1989 קיבל תואר בוגר, ב-1993 סיים בהצטיינות את תואר המוסמך וב-2003 השלים בהצטיינות את תואר הדוקטור.

התחומים העומדים במוקד מחקריו הם: דת ומדינה, זכויות האדם במשפט העברי, התלמוד הירושלמי, ספרות השו"ת ועוד.

פרופ' הכהן חיבר עשרות מאמרים ומחקרים והוא עורך של כמה כתבי-עת: עלון שבות, פרשת השבוע ובמעגלי צדק. כמו כן הוא חבר מערכת בכמה כתבי-עת ופרסומים: פסקי הדין הרשמיים של מדינת ישראל, השנתון למשפט עברי, מחניים, שערי משפט ומסכת.

בעבר שימש יועץ בענייני ניסוח לוועדת הקודיפיקציה במשרד המשפטים וכיום הוא מכהן כחבר הוועדה למונחי משפט באקדמיה ללשון העברית. הוא ייסד את המכון לחקר דת, חברה ומדינה, מוזאיקה, והוא ממשיך לעמוד בראשו.

פרופ' הכהן משתתף בכמה ועדות היגוי: בוועדה של המרכז לזכויות הילד והמשפחה במכללת שערי משפט, בוועדה של מרכז צדק לנשים ובוועדה האקדמית של מרכז יעקב הרצוג בעין צורים. חבר בוועדת הביקורת של העמותה למשפט ציבורי בירושלים ועומד בראש ועדת הלוגיסטיקה של פרויקט תגלית (Birthright).

בעבר שימש יועץ מקצועי לפיקוח על כתיבת עבודות גמר במשפט עברי, יועץ מדעי לוועדה להכנת תוכניות לימודים באזרחות לבתי הספר התיכוניים במשרד החינוך והתרבות ויועץ מדעי לוועדה לאישור ספרי לימוד במשרד החינוך והתרבות. כמו כן שימש יועץ במשרד ראש הממשלה, במשרד החוץ ובמשרד לענייני חברה ותפוצות.

פרופ' הכהן זכה בפרסים רבים מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים: בפרס ע"ש ד"ר יעקב הרצוג לתלמיד מצטיין בלימודי המשפטים (1991); בפרס ע"ש סלביט לתלמיד מצטיין בלימודי מוסמך (1992); בפרס ע"ש שנרך לתלמיד מצטיין בחקר המשפט העברי (1994); בפרס ע"ש רובר אסרף למחקר מצטיין בלימודי הדוקטור (1997); בפרס ע"ש ליאו גוזיק לתלמיד מצטיין בלימודי המשפט העברי (1999); בפרס ע"ש ד"ר משה זילברג לעבודת דוקטור מצטיינת בלימודי המשפטים (2004). את התמחותו המקצועית עשה אצל המשנה לנשיא בית המשפט העליון, פרופ' מנחם אלון, ואצל עו"ד ד"ר מישאל חשין (לימים, המשנה לנשיא בית המשפט העליון).

פרופ' הכהן הוא חבר פעיל בלשכת עורכי הדין בישראל ודירקטור במכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה. כמו כן היה חבר בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין בירושלים, סגן יו"ר ועדת ההשתלמויות בוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין וחבר בוועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין. הוא משמש יו"ר הפורום למשפט ועסקים במכללת שערי משפט ויועץ משפטי של גופים ציבוריים דוגמת פסטיבל ישראל, בית מועצת יחד ליד משכן נשיאי ישראל ומרכז המידע לניצולי השואה בישראל. כיהן כחוקר מטעם רשם העמותות, כחבר בוועדה ליישום האמנה הבין-לאומית בדבר זכויות הילד במשרד המשפטים, כנציג ממשלת ישראל בוועדת התביעות של הארגונים היהודיים (The Claims Conference), כחבר בוועדה הציבורית לקביעת סל שירותי הדת במשרד הדתות; כחבר בוועדה הבין-משרדית לגיבוש עקרונות שירות לאומי-אזרחי במשרד לביטחון הפנים, כחבר בוועדת הערעורים של קרן ג'נרלי וכיועץ מקצועי לוועדה לבדיקת תקצוב החינוך היסודי ("ועדת שושני") במשרד החינוך.

במכון ון ליר בירושלים אביעד הכהן נמנה עם חברי ועדת ההיגוי של תחום תרבות וזהות יהודית. הוא ריכז את פרויקט המשפט העברי והישראלי כהזמנה לשיח פילוסופי וחברתי – פורום שעסק בנקודות הממשק שבין המשפט העברי והישראלי לבין השיח הפילוסופי והחברתי ואת פרויקט מחויבות יהודית למיעוט הערבי, והרצה בפותחים שבוע ובקבוצות המחקר צדק צדק תרדוף: צדק חברתי בישראל – חזון ומימוש, והחברה החרדית-לאומית ותפיסת המודרנה.