ד"ר אירנה אווה בן-דוד

ד"ר אירנה אווה בן-דוד
תפקיד: 
מנהלת פרויקט "קשרי המחקר בין ישראל לגרמניה בתחום מדעי הרוח בשנים 1970–2000: היבטים של ידע ובילטרליות"
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
היסטוריה תרבותית של היהודים בגרמניה בעת החדשה, הגירה ונדידת ידע, קשרים אקדמיים בין גרמניה וישראל

אירנה אווה בן-דוד למדה היסטוריה, סוציולוגיה וחינוך לתואר שני באוניברסיטת גאורג אוגוסט בגטינגן שבגרמניה.

את עבודת הדוקטור שלה כתבה בשנת 2010 במכון מקס-פלנק להיסטוריה בהנחיית פרופ' הרטמוט להמן. העבודה נושאת את הכותרת זלמה שטרן כהיסטוריונית: ההיסטוריה של הספרים "המדינה הפרוסית והיהודים" ו-"היהודי זיס" (1920–1975) (Selma Stern as Historian: The History of the Works Der preussische Staat und die Juden and Jud Süss (1920–1975)), והיא עתידה להתפרסם בסדרת הספרים של מכון שמעון דובנוב בלייפציג. על עבודת מחקר זו מבוסס מאמרה "יצירתה של 'קלאסיקה' בהיסטוריוגרפיה הגרמנית-יהודית: ספרה של זלמה שטרן המדינה הפרוסית והיהודים" (The Making of a ‘Classic’ of German-Jewish Historiography: Selma Stern’s Der preussische Staat und die Juden), שראה אור בספר השנה של מכון ליאו בק (2013).

בשנים 2010–2013 השתתפה בן-דוד כעמיתת מחקר בפרויקט שעסק בפילוסוף הגרמני-יהודי קונסטנטין ברונר (Brunner 1862-1937). הפרויקט נערך במסגרת מחקר משותף לאוניברסיטת גטינגן ולמרכז מינרבה ע"ש פרנץ רוזנצווייג באוניברסיטה העברית בירושלים (במימון המשרד למדע ולתרבות של גרמניה). יחד עם יורגן שטנצל (Jürgen Stenzel) מאוניברסיטת גטינגן הכינה בן-דוד מהדורה של מכתבי קונסטנטין ברונר והוסיפה לה פירוש ביקורתי. הספר שכותרתו Constantin Brunner, Ausgewählte Briefe 1884–1937 ראה אור בשנת 2012 בהוצאת Wallstein Verlag. לא מכבר פרסמה יחד עם גרהרד לאואר (Gerhard Lauer) ויורגן שטנצל את הספר Constantin Brunner im Kontext. Ein Intellektueller zwischen Kaiserreich und Exil בהוצאת מאגנס ו-DeGruyter (2014).

בן-דוד זכתה בכמה מענקי מחקר מקרן מינרבה במינכן; מהמכון ההיסטורי הגרמני בוושינגטון; ממרכז המחקר מינרבה ע"ש פרנץ רוזנצווייג באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית הספר ללימודי תואר שני במדעי הרוח בגטינגן.

מאז 2014 היא משמשת רכזת מערכת של כתב העת  Naharaim: Jounal of German-Jewish Literature and Cultural History  .