אפרת ירדאי

תפקיד: 
ראש קבוצת המחקר "כתיבה מחדש: יהודי אתיופיה כותבים את סיפורם"
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
זהות, מגדר, שחורוּת, תרבות פופולרית

אפרת ירדאי היא ילידת אשדוד ומתגוררת בבאר שבע. היא בעלת תואר שני בפוליטיקה וממשל מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. התזה שלה עסקה ביחסים בין ישראל לאתיופיה בשנות השמונים לאור תוכניות הפיתוח של מש"ב (המחלקה לשת"פ בין-לאומי) במשרד החוץ ולנוכח הנתק המוצהר בין המדינות.

במהלך לימודיה הקימה את קבוצת הקריאה "אתיופוליטיקה", המיועדת לסטודנטים ממוצא אתיופי השואפים להרחיב את ידיעותיהם בהיסטוריה של אתיופיה ובסוגיות של זהות וגזענות בישראל ובעולם. אחת ממטרות הקבוצה היא להיות מרחב בטוח ותומך שבו יוכלו הסטודנטים לשתף זה את זה בחוויות של גזענות באקדמיה ובחוויה של היותם שחורים בחברה לבנה.

בשנת 2016, עקב הצלחתה של קבוצת הקריאה, יזמה ובנתה קורס אקדמי במחלקה לפוליטיקה וממשל. הקורס ניתן במסגרת התוכנית להתמחות פוליטית ונקרא "זהות שחורה במרחב לבן: האוכלוסייה האתיופית בהקשר הישראלי".

בשנת 2014 ערכה את הספר אבק של עיר – אסופת שירים באר שבעית.

בשנת 2012 הקימה בבאר שבע את הוצאת הספרים "רעב" מתוך שאיפה להוסיף צבע למדף הספרים הישראלי, וערכה את ספרה הראשון של ההוצאה, כושילאמאשלהם – אנתולוגיה זמנית לשירה שחורה.

בשנים 2010–2011 שימשה דוברת האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה ופרסמה מאמרי דעה בנושאים של גזענות בכלל וגזענות ממוסדת בפרט. במהלך השנים פרסמה גם ביקורות על ספרי עיון העוסקים בהיסטוריה של אתיופיה ובקליטת עולי אתיופיה בישראל.

ב-2010 הקימה את הבלוג Young Ethiopian Students לחשיבה ביקורתית ולאתגור הנרטיב הממסדי והאקדמי על העלייה והקליטה מאתיופיה.

ירדאי כותבת את הטור "שחורה משחור" ב"המקום הכי חם בגיהנום" – מגזין עיתונאי עצמאי בנושאים חברתיים.

במכון ון ליר בירושלים אפרת עומדת בראש קבוצת המחקר כתיבה מחדש: יהודי אתיופיה כותבים את סיפורם.