ד"ר יונתן מנדל

יונתן מנדל
תפקיד: 
מנהל חוג המתרגמים; עורך משנה של סדרת מכתוב
דואר אלקטרוני: 

ד"ר מנדל הוא מרצה בכיר במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא סיים את לימודיו לתואר דוקטור במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת קיימברידג' בשנת 2011. במהלך לימודיו זכה בכמה מלגות, בהן מלגת צ'בנינג, מלגת וינגייט ומלגת ליאו בק. עבודת הדוקטור שלו עסקה בהיסטוריה הפוליטית של לימודי הערבית בבתי ספר יהודיים בפלסטין/ישראל בשנים 1935–1985, מתוך ניתוח הרשתות הפוליטיות והביטחוניות שעיצבו את שדה לימודי השפה הערבית בישראל. עם חזרתו לארץ קיבל מלגת פוסט-דוקטורט באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ולימד במחלקה לפוליטיקה וממשל קורס בנושא שפה, פוליטיקה וקונפליקט. כיום הוא מלגאי פוסט-דוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים, במרכז מינרבה ע"ש פרנץ רוזנצווייג ‏לחקר התרבות ותולדות הספרות היהודית-גרמנית. במחקרו הוא בוחן את ראשית לימודי הערבית במערכת החינוך היהודית בתקופת המנדט הבריטי בארץ (1920–1948). מחקרו מוקדש לבחינת ההשפעה של חוקרים יהודים-גרמנים על לימודי הערבית בבתי ספר במערכת החינוך העברית, ולניתוח המפגש בין המסורת הפילולוגית הגרמנית האוריינטליסטית לשדה לימודי הערבית שהתגבש אז בארץ.

 

תחום מחקרו הוא הסוציולוגיה של השפה, ובאופן ממוקד יותר ההשפעות של סכסוך פוליטי על לימוד ותפיסה של שפה והדרך שבה מחקר על שפה תורם להבנה של תהליכי עומק חברתיים ופוליטיים. במסגרת זו מחקרו האחרון באוניברסיטת בן-גוריון עוסק בסוכנויות הידיעות הציוניות שפעלו בשפה הערבית בשנות השלושים והארבעים. בנוסף הוא מקדם במכון ון ליר בירושלים מחקר העוסק במשמעויות הפוליטיות של היידיש הפלסטינית (היידיש שדוברה ביישוב הישן).

 

בינואר 2015 התמנה ד"ר מנדל לעמוד בראש מרכז חדש שהוקם במכון – מנאראת: מרכז ון ליר ליחסי יהודים–ערבים‏, ושירת בתפקיד זה עד 2018. המרכז מתמקד במחקר ובלימוד של סוגיות הנוגעות ליחסים בין יהודים לערבים במרחב הישראלי–פלסטיני וליחסי ישראל–ערב במזרח התיכון. כיום הוא מנהל במכון ון ליר את חוג המתרגמים ועורך משנה של סדרת מכתוב. הוא גם משמש יועץ לראש מרכז מנאראת.

 

מלבד תפקידיו הרשמיים במכון ון ליר בירושלים ד"ר מנדל השתתף בקבוצת הדיון החלוקה וחלופותיה, שעסקה בהיבטים של חלוקת הארץ, ריכז את פרויקט אופק לתקשורת הערבית העוסק בתרגום כתבות דעה מהעיתונות הערבית לעברית, ויזם את כנס הערבית של המכון.

פרסומים במכון