ד"ר מאיר מרגלית

ד"ר מאיר מרגלית
תפקיד: 
ראש קבוצת המחקר "תכנון ובנייה במזרח ירושלים"
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
פעילות ציבורית בתחום קידום השלום

ד"ר מאיר מרגלית למד לתואר שלישי באוניברסיטת חיפה, שם כתב את עבודת הדוקטור שלו על הירידה מהארץ בתקופת המנדט הבריטי, מחקר אשר לדבריו "מבקש להקשיב לקולם של מי שלא צלחו, של אלה שניסו ולא עמד להם כוחם, נשברו מול פני מציאות אכזרית, כשלו ונאלצו לרדת, ומשום כך ההיסטוריוגרפיה הציונית דנה אותם למעמד של 'נוכחים-נפקדים'." במקביל, מתוך מניעים דומים, הוא עוסק מאז שנות ה-80 בפעילות ציבורית בתחום קידום השלום. עד לאחרונה הוא היה במשך שתי קדנציות חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם סיעת מרצ, ומחזיק תיק מזרח ירושלים. במכון ון ליר בירושלים הוא מנהל קבוצת מחקר, העוסקת בתחום תכנון ובנייה במזרח ירושלים מתוך הבנה שמדיניות זו היא ללא ספק אחת הסוגיות הבוערות והאקוטיות ביותר במזרח העיר. מטרת קבוצת המחקר לגבש מודל שיאפשר לתושבי מזרח העיר להתמודד עם הקשיים העומדים בדרכם בבואם למצוא לעצמם מגורים ולהתיר להם לבנות כדין. בחזון קבוצת המחקר נכתב כי "חשוב לנו להדגיש שאין בכוונתנו להקל על השלטון הישראלי בעניין מזרח ירושלים. הפתרון היחיד לניהול העיר נעוץ בחלוקתה לשתי עיריות אשר כל אחת מהן תייצג את אוכלוסייתה תוך שמירה על זהותה. ואולם עד שנגיע להסדר מדיני שיביא לחלוקת העיר, אסור לנו לשבת בחיבוק ידיים אל מול הסבל הנגרם למאות אלפי התושבים שכל חטאם הוא שנולדו פלסטינים. מציאת פתרונות חדשניים לניהול מדיניות התכנון והבנייה עוד במסגרת השלטון הנוכחי תאפשר להביא גם לתיקון הסבל המיותר וגם לבניית תשתיות של כבוד הדדי והכרה בייחודיות של כל קבוצת אוכלוסין."

מאיר מרגלית הוא חבר מערכת בכתב העת Palestine-Israel Journal ובכתב העת בשפה הספרדית sinpermiso. מרגלית כתב מאמרים רבים על המדיניות הישראלית במזרח ירושלים ופרסם ארבעה ספרים בנושא.

מרגלית כתב גם את הערך "Settlements in East Jerusalem" באנציקלופדיה Encyclopedia of the Israeli-Palestinian Conflict, Boulder, CO: Lynne Rienner Publishers, 2010