פרופ' מיכל גוברין

פרופ' מיכל גוברין
תפקיד: 
ראשת קבוצת המחקר "העברת זיכרון ובדיון"; עורכת ההתכנסות ליום השואה
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
כתיבה ספרותית, תורות התיאטרון והבימוי, פולחן דתי, הטקס היהודי
תחומי עניין: 
מוסיקה קלאסית וג'אז, טיולי טבע

מיכל גוברין היא סופרת, משוררת ובמאית תיאטרון. היא בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת פריז בתחום תיאטרון הקודש.

גוברין פרסמה 11 ספרים – שירה, רומנים והגות – שזכו בפרסים רבים בארץ ובחו"ל, ביניהם הרומן השם (פרס קוגל ופרס קורט לספר היהודי), הבזקים (פרס אקו"ם להישג הספרותי של השנה), ספר הפרוזה השירית מעשה הים, כרוניקת פירוש המועמד כדף גמרא, ולאחרונה הרומן אהבה על החוף וספרה גוף תפילה, שנכתב עם ז'אק דרידה.

גוברין ביימה בכל התיאטראות הגדולים בארץ. היא זכתה בפרס מרגלית על תרגום ובימוי "המהגרים" מאת סלבומיר מרוז'ק, והעלתה בין השאר בכורה עולמית לעיבוד של "מרסיה וקאמיה" מאת סמואל בקט. היא מחלוצות הזרם הניאו-יהודי בספרות ובתיאטרון הישראליים, ועיבדה לבמה את סיפורי רבי נחמן מברסלב, את "מסע השנה" מבעד לתחנות החגים ואת "גוג ומגוג" מאת מרטין מרדכי בובר.

מיכל גוברין מלמדת באוניברסיטת תל-אביב. במכון ון ליר בירושלים עמדה גוברין משנת 2012 ועד 2015 בראש קבוצת המחקר הרב-תחומית העברת זיכרון ובדיון, שעסקה במהות זיכרון השואה בעידן שאין בו עוד ניצולים חיים. עם תום עבודת המחקר הכינה הקבוצה תערוכה בשם מהו זיכרון? שבעים שנה אחרי, וכן ערכה ימי עיון וכתבה טיוטת "הגדה" להתכנסות ליום השואה. עתה היא עוסקת, עם כמה מחברי הקבוצה, בעריכתה ובהפקתה של חוברת ההתכנסות ליום השואה.

מיכל גוברין נבחרה על ידי "סלון הספרים בפריז" לאחת משלושים הסופרים שהותירו חותם על ספרות העולם, והיא אבירה של מסדר האמנויות והספרות הצרפתי.