פרופ' מנואלה קונסוני

פרופ' מנואלה קונסוני
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
היסטוריה פוליטית וחברתית של אירופה בעת החדשה המאוחרת; לימודי זיכרון; היסטוריה של יהדות איטליה; ספרות השואה ולימודי השואה; היסטוריה של האנטישמיות

פרופ' מנואלה קונסוני היא פרופסור חברה בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו בבית הספר להיסטוריה של האוניברסיטה העברית בירושלים ובחוג ללימודים רומאניים ולטינו-אמריקניים. היא ראשת המדור ללימודים איטלקיים, ועומדת כיום גם בראש המרכז הבין-לאומי לחקר האנטישמיות על שם וידאל ששון.

קונסוני היא מחברת הספר רזיסטנצה או שואה: זיכרון הגירוש וההשמדה באיטליה, 1945–1985 (הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית בירושלים, 2010) ו-L’eclisse dell’antifascismo: Resistenza, questione ebraica e cultura politica in Italia dal 1943 al 1989 (הוצאת Laterza, 2015) שזכה בפרס פולונסקי לשנת 2016 על יצירתיות ומקוריות במדעי הרוח. היא חברת מערכת בכתבי העת Italia – Periodical for Research in the History, Culture and Literature of the Jews of Italy ו-Rassegna Mensile di Israel, כמו גם בסדרת הספרים Studies in Antisemitism בהוצאת אוניברסיטת אינדיאנה.

קונסוני הייתה עמיתת מקס פלאנק לפוסט-דוקטורט באוניברסיטה החופשית בברלין; עמיתת פוסט-דוקטורט בבית הספר לתיאוריה ולביקורת באוניברסיטת קורנל, ועמיתת פוסט-דוקטורט במנדל סכוליון, המרכז למחקר רב-תחומי במדעי הרוח והיהדות באוניברסיטה העברית בירושלים. היא הייתה חברה בכירה בקבוצת המחקר לידע וכאב במנדל סכוליון בשנים 2007–2010.

קונסוני זכתה בכמה פרסים, ביניהם פרס דינור למצוינות אקדמית בחקר ההיסטוריה היהודית; מלגת המחקר על שם ויטוריה קורינלדי לפוסט-דוקטורט בלימודי התרבות והחברה באיטליה; הפרס הבין-לאומי על שם אפרים א' אורבך למצוינות אקדמית; מלגה בין-לאומית מטעם קרן הזיכרון לתרבות יהודית, ניו יורק; ומלגה לפוסט-דוקטורט במכון אבי ורבורג. כן זכתה במעמד של פרופסור חוקר אורח בתוכנית על שם משפחת ויטרבי בלימודי יהדות הים התיכון באוניברסיטת UCLA.