פרופ' עמוס גולדברג

פרופ' עמוס גולדברג
תפקיד: 
עמית מחקר
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
היסטוריה תרבותית של היהודים בתקופת השואה, עדות וטראומה בתקופת השואה ולאחריה, יומנים וזיכרונות מתקופת השואה, גלובליזציה של זיכרון השואה והשפעותיה בישראל
תחומי עניין: 
היסטוריה, ספרות ותיאוריה ביקורתית

עמוס גולדברג הוא פרופסור חבר בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו ובבית הספר לספרויות באוניברסיטה העברית בירושלים. עד אוקטובר 2013 היה עורך-שותף של כתב העת הדו-לשוני דפים לחקר השואה (Dapim: Studies on the Holocaust).

את עבודת הדוקטור שלו השלים גולדברג בהצטיינות יתרה בחוג ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית, בהנחיית פרופ' סדרה אזרחי ופרופ' שלומית רמון קינן. עבודתו עוסקת בכתיבה אוטוביוגרפית של יהודים בתקופת השואה. ספרו טראומה בגוף ראשון: כתיבת יומנים בתקופת השואה, המבוסס על עבודת הדוקטור שלו, ראה אור ב-2012 בסדרת "מסה קריטית" שבהוצאת אוניברסיטת בן-גוריון וכנרת-זמורה-ביתן-דביר. כתב היד זכה בפרס מטעם קרן עגיט לספרות השואה וחקרה. גירסה מעודכנת ומעט שונה של הספר יצאה ב-2017 בהוצאת הספרים של אוניברסיטת אינדיאנה:Trauma in First Person: Diary Writing During the Holocaust

את הפוסט-דוקטורט עשה באוניברסיטת קורנל בהדרכתו של פרופ' דומיניק לה קפרה. בעקבותיו יזם את תרגום ספרו של לה קפרה לכתוב היסטוריה לכתוב טראומה לעברית (הוצאת רסלינג ויד ושם, 20066),  וכתב לו מבוא מקיף על תפיסותיו התיאורטיות וההיסטוריוגרפיות של לה קפרה ביחס לשואה.

התמחותו העיקרית של גולדברג היא בשאלות העולות מן המפגש שבין תיאוריה, היסטוריה, זיכרון וטראומה בהקשר לשואה. מחקרו הנוכחי, אשר זכה בתמיכת הקרן הישראלית למדעים (ISF), עוסק בהיסטוריה תרבותית של היהודים בגטו ורשה. בשנים האחרונות הוא עוסק רבות בחקר הזיכרון והעדות בהקשר הישראלי ובהקשר הגלובלי וכן בזיקות שבין חקר השואה ובין המחקר הפוסטקולוניאלי מנקודת מבטם של הקורבנות.

גולדברג זכה בכמה פרסים ומלגות, ובהן מלגת פוסט-דוקטורט על שם קרייטמן באוניברסיטת בן-גוריון בנגב לשנים 2006/7-2005/6 ומלגת מנדל במרכז סכוליון באוניברסיטה העברית בירושלים לשנים 2010/11-2007/8. כמו כן זכה במלגת אורבך מטעם האיגוד העולמי במדעי היהדות ובכמה פרסים מקרן הזיכרון לתרבות יהודית.

בשנים 2006-1994 עבד בבית הספר המרכזי להוראה ביד ושם.

גולדברג הוא עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים וחבר בוועדה המדעית של המכון. יחד עם פרופ' חיים חזן יזם את קבוצת המחקר "האתיקה והפרקטיקה של זיכרון השואה בעידן הגלובלי", שפעלה במכון ון ליר בירושלים בשנים 2009-2007. הספר Marking Evil: Holocaust Memory in the Global Age מרכז  את עבודת הקבוצה. גולדברג היה מן היוזמים של קבוצת מפגש של מחנכים יהודים ופלסטינים אזרחי ישראל שעסקה בשואה ("יחד לומדים על השואה"). בעקבות פרויקט זה ערך עם פרופ' בשיר בשיר את הספר השואה והנכבה: זיכרון, זהות לאומית ושותפות יהודית–ערבית. ספר נוסף (ושונה) שאותו ערכו יחד יצא לאור ב-2018 בהוצאת הספרים של אוניברסיטת קולומביה בשם The Holocaust and the Nakba: A New Grammar of Trauma and History. ב-2013 ערך גולדברג את התרגום לעברית של ספרו של זיגמונד באומן מודרניות והשואה וכתב לו מבוא היסטוריוגרפי מקיף.

חיבוריו התפרסמו בעברית, באנגלית, בצרפתית, בפולנית, בערבית ובגרמנית.

פרסומים במכון