ד"ר צמרת לוי-דפני

Dr. Tsameret Levy-Daphny
תפקיד: 
מנהלת הפורום ללימודי תורכיה בת זמננו
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
היסטוריה עות'מאנית, תורכיה המודרנית, קולנוע תורכי ככלי מחקרי להבנת חברה ותרבות, היסטוריה חברתית-תרבותית

ד"ר צמרת לוי-דפני סיימה את לימודיה לתואר דוקטור בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב בשנת 2015. במהלך לימודיה זכתה במלגת פדגוגיקה וכן במלגה מטעם אוניברסיטת KOC באיסטנבול, שם שהתה בשנים 2008–2009 כעמיתת מחקר במכון לחקר הציוויליזציות האנטוליות (RCAC).
עבודת הדוקטור שלה ביקשה לתרום להבנתנו את החברה והפוליטיקה העות׳מאנית במאה השמונה-עשרה באמצעות חקר הקשר בין הפרובינציות והמרכז, ובייחוד בין מחוז דיארבאקיר בדרום מזרח אנטוליה לבין המרכז האימפריאלי באיסטנבול. באמצעות סיפוריהם האישיים של בני העילית העות'מאנית המקומית בדיארבאקיר ודיון בתרבותם החומרית (חפצים, חיות ומבני מגורים) ביקשה לוי-דפני להבין את המנגנון החברתי של הבית ((household, על האסטרטגיות הפוליטיות והחברתיות שלו, וכן את נוכחותו הפיזית והאדריכלית. מבעד לפריזמה של התרבות החומרית היא ביקשה להראות כיצד סייעה תרבות זו של בני העילית ליצירת מעמד פוליטי וחברתי, ובכיוון ההפוך – כיצד השפיע השיוך החברתי והפוליטי על דפוסי הצריכה של התרבות החומרית של העילית.
לוי-דפני מנהלת את הפורום ללימודי תורכיה בת-זמננו במכון ון ליר בירושלים מאז 2016. הפורום הוא אכסניה חשובה למחקר בין-תחומי (היסטורי, סוציולוגי ותרבותי) של תורכיה. הפורום גם מארגן שיח מחקרי פורה בין ישראל לתורכיה, המבקש לבחון את שתי המדינות במבט השוואתי ובכך לייצר התבוננות מעמיקה על תורכיה – אחת השחקניות החשובות במזרח התיכון.