ד"ר שרה אוסצקי-לזר

שרה אוסצקי-לזר
תפקיד: 
עמיתת מחקר
דואר אלקטרוני: 
תחומי עיסוק: 
היסטוריה של המזרח התיכון, הערבים בישראל, הפלסטינים בשטחים, חינוך לשלום, הלחימה היהודית בשואה, סביבה חוצת גבולות, קיימות אזורית

ד"ר שרה אוסצקי-לזר קיבלה את התואר השני ואת התואר השלישי שלה מן החוג להיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת חיפה, ואת התואר הראשון מן החוג לשפה וספרות ערבית והחוג ללימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. היא עסקה במחקר ובהוראה במוסדות אקדמיים שונים, והתמקדה במיעוט הערבי בישראל וביחסיו עם המדינה.

במשך כמעט שני עשורים הייתה אוסצקי-לזר מרצה וחוקרת במרכז היהודי–ערבי לשלום בגבעת חביבה, ושימשה מנהלת עמיתה שלו בשנים 1998–2005. במהלך פעילותה במרכז הוא קיבל את פרס אונסק"ו לחינוך לשלום (2001). פרסמה מחקרים ומאמרים רבים על האוכלוסייה הערבית בישראל ועל יחסיה עם המדינה.

בעקבות כנס בין-לאומי שנערך במכון ון ליר בירושלים בשנת 2012 ערכה (עם אחרים) את הספר Landscape Architecture and Environmental Policy, שראה אור בשנת 2013 בהוצאת האוניברסיטה של הנובר בלייבניץ, גרמניה.

ספר בעריכתה (עם ד"ר יוסף ג'בארין), אזרחות על תנאי: על אזרחות, שוויון וחקיקה פוגענית, ראה אור בהוצאת פרדס והמרכז היהודי-ערבי באוניברסיטת חיפה בשנת 2016, והוא תוצר עבודתה של קבוצת דיון בשם זה שפעלה במכון ון ליר בירושלים בשנים 2013–2015.

בשנת 2016 ראה אור במרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום באוניברסיטת תל-אביב ספרה (עם יואב שטרן) בני המקום – שיחות עם אזרחים ערבים בישראל.

במכון ון ליר בירושלים ניהלה אוסצקי-לזר בשנים 2008–2012 את הפורום המשותף הישראלי-פלסטיני לסביבה וקיימות אזורית, וכיום היא מנהלת בו את הפורום לקידום החברה הערבית באקדמיה (יחד עם המועצה להשכלה גבוהה) ועורכת את מנבר/במת ון ליר – מגזין אלקטרוני ליחסי יהודים ופלסטינים בישראל.

פרסומים במכון