דבר ראשי המכון

דבר ראש המכון – פרופ' שי לביא

מחשבה מחוללת שינוי. רעיונות חדשניים מעצבים את עולמנו לא פחות מכוחות פוליטיים וכלכליים. בישראל, כמו בשאר העולם, אנו ניצבים כיום בפני אתגרים חדשים לדמוקרטיה, לצדק החברתי, ליציבות האזורית ולקיימות הסביבתית. רעיונות חדשים עשויים לעזור להבין טוב יותר את הקשיים האלה ולהציע דרכים חדשות לעצב את עתידנו. תחומי המחקר הנוכחיים שלנו במכון ון ליר נוגעים לקשת רחבה של נושאים: חילוניות ודמוקרטיה בעידן פוסט-חילוני; האפשרות לצדק חברתי במסגרת המגבלות הכלכליות הגלובליות; האתיקה של שינויי האקלים ושל העריכה הגנטית; ומקומה של ישראל במזרח התיכון המאופיין בתמורות מואצות.

חלק בלתי נפרד מן המחקר במכון ון ליר בירושלים נעשה באקדמיה ע"ש פולונסקי ללימודים מתקדמים במדעי הרוח והחברה. עמיתי פולונסקי מהווים קהילת מחקר בינלאומית תוססת של כעשרים וחמישה חוקרים וחוקרות מצטיינים בתחומי מדעי הרוח והחברה. הם חופשיים לערוך את מחקריהם בין באופן עצמאי ובין בשיתוף פעולה עם פרויקטים מתמשכים במכון ון ליר בירושלים.

לצד פיתוחם של רעיונות חדשים, אנו מחפשים ללא הרף דרכים חדשניות להציג את רעיונותינו לציבור הרחב. במהלך השנה האחרונה השקנו שלוש במות חדשות ומלהיבות לשיתוף הציבור: המגזין הזמן הזה, בשיתוף עם עיתון הארץ, מנגיש את המחקר האקדמי ואת תובנותיו לקהל קוראים רחב; החממה האינטלקטואלית החדשה שלנו ליוצרי קולנוע תיעודי מאפשרת ליוצרים צעירים וּותיקים כאחד לפתח וללטש את המיזם שהם שוקדים עליו ולהביאו לגבהים חדשים; ותוכנית "מסעות דעת" מטפחת דור חדש של אנשי רוח צעירים וחדורי מוטיבציה מכל שדרות החברה בישראל.

בעידן של פופוליזם פוליטי, דיון ציבורי מתמשך ברעיונות, הנשען על תובנות ממדעי הרוח והחברה, הוא תנאי הכרחי לדמוקרטיה בת קיימא ולשגשוגה. אנו במכון ון ליר בירושלים מחויבים לטיפוחו ולהפצתו של דיון כזה.

 


דבר יושבת הראש – הרַבָּה הברונית ג'וליה נויברגר (DBE)

פעילויותיו של מכון ון ליר מרגשות ומעוררות השראה. היכולת לשלב בין קפדנות אקדמית לבין מימוש מעשי הוא דבר נדיר בתקופתנו. מצוינותו האקדמית של מכון ון ליר מאפשרת לתרגם את תובנותיהם של הוגים מבריקים לכדי מעשים, למען החברה הישראלית ובסופו של דבר למען שאר העולם.

כשחוקרי המכון בוחנים את הערבית כשפה ואת הקשיים בהחדרתה אל מערכת החינוך, הם רואים בה גם דרך לבטא ולהפיץ ערכים תרבותיים נרחבים בקרב כל קבוצות האוכלוסייה בישראל; כשצוות מחקר במכון ון ליר עוסק בגבולות שבין התנהלות רפואית אתית להתנהלות לא אתית, יש לממצאיו חשיבות אדירה לישראל, אך לא פחות מכך למדינות המתמודדות עם סוגיות דומות; כשצעירים ישראלים, מכל רקע, מוצאים לעצמם מטרה משותפת או משתמשים בקולנוע כדי לספר סיפור קשה, יש לכך חשיבות עצומה.

זוהי דרכו של מכון ון ליר לעצב סיפור, לחקור בעיות, ובסופו של דבר – לנסות לגבש דרכי חשיבה שמקדמות את רווחתן של כל האוכלוסיות בישראל, וגם מחוצה לה. כולי תקווה שהמכון שלנו ימשיך בעבודתו זו, ושאחרים ישאבו מאיתנו השראה, יפעלו כמונו לבחינת הגבולות בין עמים ורעיונות, ויחפשו דרכים חדשניות עוד יותר לפתרון בעיות.

הצטרפות לרשימת התפוצה