במכון ומקוון | תקווה וייאוש בעולם מתחמם

עידן האנתרופוקן: החיים שאחרי הטבע

לסדרה >

יום שלישי | 25/01/22 | בשעה 19:00

במכון ומקוון | תקווה וייאוש בעולם מתחמם

הרצאה ראשונה | 

סדרת הרצאות בעריכת ובהנחית ד"ר עפרי אילני

הכניסה לאולם בהרשמה מראש ועל פי הנחיות משרד הבריאות >

נראה שכולם מדברים על שינוי האקלים – מנהיגים, מדענים, עיתונאים. אך האם יש תקווה אמיתית לבלום את ההתחממות הרת האסון, או שמא כבר חצינו את נקודת האל-חזור? כיצד חיים במציאות שבה התקווה הולכת ואוזלת, ולכל אחד מאיתנו יש השפעה זעירה על המצב?

כוכב הלכת שאנו חיים עליו יוצא משליטה. בהשפעת מאות מיליארדי טון פחמן שנפלטו לאטמוספרה בעידן התעשייתי, כדור הארץ שלנו נמצא במצב שלא היה כמותו במיליוני השנים האחרונות. שינוי האקלים והשלכותיו כבר אינם בבחינת תחזית של מומחים – זאת מציאות שמתבטאת לעיתים תכופות יותר ויותר בתופעות אקלימיות ואקולוגיות קיצוניות: גלי חום, שרפות, שיטפונות, בצורת והפשרת קרחונים. המשבר הזה מאיים על קיומם של רבים מהיצורים החיים על כוכב הלכת, ובהם האדם. משחר ההיסטוריה התמודדה האנושות עם משברים ממשברים שונים, אך מעולם לא נדרשה להתגבר על אתגר כזה, שאין לו אח ורע בתולדות האדם.

האנתרופוקן – מונח גיאולוגי במקורו – הפך לאחד המושגים המשפיעים ביותר במחשבה הביקורתית והתיאורטית של השנים האחרונות. המושג, שמשמעותו "עידן האדם", מתייחס להפיכתם של בני האדם לכוח טבע, הכוח הדומיננטי בכדור הארץ. לאנתרופוקן יש משמעויות חברתיות, פוליטיות ופילוסופיות. הטבע, בצורתו המוכרת כגורם שאינו תלוי באדם, חדל למעשה להתקיים; ובד בבד, כדור הארץ פורץ לתוך ההיסטוריה האנושית.

סדרת השיחות תעסוק בהיבטים של האנתרופוקן והמשבר הסביבתי שאינם נידונים באופן שגרתי. בין השאר נעסוק בהיבטים הפילוסופיים של אימת הקץ; ביחסן של היהדות ודתות אחרות לכדור הארץ; בקשר בין משבר האקלים לקפיטליזם; ובחיים בעידן הכחדת המינים והשינוי האקולוגי.

ההרצאות יתקיימו ביום שלישי האחרון של כל חודש, מינואר עד מאי 2022, בשעה 19:00

בהשתתפות

ד"ר יוני גולדסמית, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית בירושלים

ד"ר מיכל גבעוני, המחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

מיטל לוקוף, תנועת המרד בהכחדה ישראל

מנחה: ד"ר עפרי אילני, מכון ון ליר בירושלים

הצטרפות לרשימת התפוצה