דבש שחור

שירת חייו של אברהם סוּצקבר

לסדרה >

יום רביעי | 01.05.19 | בשעה 18:30 עד 21:00

הקרנת סרט ודיון | 

דבש שחור, שירת חייו של אברהם סוּצקבר

(בימוי: אורי ברבש, 76 דקות, 2018)

בסדרה:

"עבריוּת" במזרח התיכון: שאלות על יצירה, מקומיות, חילוניות וקדושה במבט עכשווי

עשור לסדרת "הָעִבְרִים": הקרנות ודיונים במכון ון ליר בירושלים

מיזם "הָעִבְרִים" הוא מעבדת יצירה לסרטי תעודה ביוגרפיים על כותבות וכותבים בולטים בשדה התרבות העברית והיהודית. המיזם מזמין במאים מהשורה הראשונה ליצור סרטים שמשלבים סיפור ביוגרפי, תרגום של יצירה טקסטואלית לוויזואליה קולנועית, מוזיקה מקורית, אנימציה עצמאית ופרשנות אישית. עד כה נוצרו במיזם ארבעה-עשר סרטים מקוריים שמפגישים בין שירה וספרות לבין תעודה וקולנוע.

לציון עשור למיזם העברים נקיים במכון ון ליר בירושלים סדרה של הקרנות ודיונים. במסגרת הסדרה יוקרנו מתוך מיזם העברים עשרה סרטים העוסקים בתמות מרכזיות הנדונות גם בעבודה ובפעילות של מכון ון ליר: הצטלבויות של יהודיוּת וערביוּת; חילוניות עברית; ושאלות של מגדר ויצירה.

הסדרה תיפתח ב-1 במאי 2019, ערב יום השואה, בהקרנת הסרט על משורר היידיש אברהם סוצקבר.

הסרטים שיוקרנו תחת הכותרת "הצטלבויות של יהודיוּת וערביוּת" יציגו את היוצרים ז'קלין כהנוב, ר' שלום שבזי, אבות ישורון ור' דוד בוזגלו. בדיונים שילוו את ההקרנות נעסוק בשאלת הזהות היהודית והישראלית במזרח התיכון, בנתק ובחיבור שבין יהודיוּת וערביוּת ובין מזרח ומערב, ובסוגיה של השימוש הפוליטי המאתגר שנעשה בשפה העברית ובשפה הערבית.

הסרטים שיוצגו תחת הכותרת "חילוניות עברית" עוסקים בחייהם וביצירתם של חיים נחמן ביאליק, זאב ז'בוטינסקי וזלדה. בעקבות הסרטים הללו נעסוק במשולש יצירה-תרבות-חילוניות, כחלק מהפרויקט "חילוניות 2025" שמתקיים במכון ון ליר ומבקש לחשוף ולנסח מחדש את השיח על חילוניות עכשווית בכלל ועל זו הישראלית בפרט.

בהשתתפות

פרופ' אברהם נוברשטרן פרופ' אמריטוס, האוניברסיטה העברית בירושלים

ד"ר זהבית שטרן המחלקה לספרות עברית, אוניברסיטת בן גוריון שבנגב

מנחה: ד"ר קארין נויבורגר- טויטו מכון ון ליר בירושלים, חוקרת ספרות אירופית בדגש על הספרות הגרמנית, הספרות העברית וספרות היידיש

הצטרפות לרשימת התפוצה