מקוון | עוברים סינתטיים: מדע ומוסר

מדע חוצה גבולות

לסדרה >

יום רביעי | 11.05.22 | בשעה 19:00

עוברים סינתטיים: מדע ומוסר

מפגש חמישי |

העונה החמישית של הסדרה ״מדברים על מדע במאה העשרים ואחת״

שיחה עם פרופ' יעקוּב חנא 

בעריכתו ובהנחייתו של פרופ' אורן הרמן, אוניברסיטת בר-אילן; מכון ון ליר בירושלים

אחד האתגרים הגדולים בימינו הוא ליצור מאגר שיוכל לספק איברים להשתלה לחולים ואף למזדקנים בריאים. תאי גזע עוברי הם תאים שאפשר להפיק ולגדל בתנאי מעבדה, ויש להם פוטנציאל לייצר את כל איברי הגוף. מכשולים רבים עומדים בפני חוקרים שמנסים לממש את הפוטנציאל הזה, אך בשנים האחרונות הושגו פריצות דרך משמעותיות בתחום. אחת מהן התרחשה במעבדתו של פרופ' יעקוּב חנא ממכון ויצמן למדע. נשוחח עימו על המדע הכמעט בדיוני שלו, וגם על השאלות האתיות שהוא מעלה.

על הסדרה:

המטפורה של חציית גבול היא עשירה ומגוונת: אנו חוצים גבול כשאנחנו עוברים מארץ לארץ, אבל גם כשאנחנו מעיזים, או מגזימים, או קוראים תיגר על מוסכמה. כמו בחיים, גם במדע נחצים מעת לעת גבולות למיניהם – פיזיים, פילוסופיים, פסיכולוגיים, וגם נורמטיביים. חציית הגבול יכולה לערער אך גם לרגש ולהצית את הדמיון. דוגמאות מפורסמות הן חציית גבול השמיים של איקרוס ושל ממשיכיו חלוצי התעופה; סינתוז התרכובת האורגנית הראשונה; תורת האבולוציה, שריסקה את הגבול הקשיח בין האדם לטבע; גילוי הרדיואקטיביות והמכניקה הקוונטית, שחצו שתיהן את גבול החושים; השימוש בפצצת אטום; הטיסה לירח; והיום – פיתוח כלים לעריכה גנטית.

בעונה החמישית של הסדרה ״מדברים על מדע במאה העשרים ואחת״ נפגוש חוקרים וחוקרות ממגוון עולמות תוכן שעיסוקם המדעי חוצה גבולות בשלל מובנים. נשוחח עם איש מחשבים החוצה את מחסום הזמן על ידי שימוש בביג דאטה (נתוני עתֵק) לחיזוי תחלואה ומגפות, עם מהנדסת המפתחת ננו-שבבים לטיפול בבעיות במערכת העצבים המרכזית, עם סופר-פיזיקאי הנע בין עולמות הבדיון והאמת, עם חוקרת אינטרנט שבוחנת את ההשפעה של ריבונות דיגיטלית על גבולות לאומיים ועל מורשות לאומיות, ועם מדען שמגדל עוברים של יונקים מחוץ לרחם אימם.

הסדרה תינעל בהקרנה של הסרט Black Holes: The Edge of All we Know ובמפגש עם יוצרו. הסרט  עוסק בניסיון הדרמטי של מדענים לחצות גבול בלתי עביר בהגדרתו: לראות במו עיניהם את מה שאינו ניתן לצפייה.

באמצעות מבט על חציית גבולות במדע, ננסה להבין טוב יותר את כוחם המשבש של המדע והטכנולוגיה, אך גם את ההבטחה הגדולה הטמונה בהם – הבטחה לשינוי המאפשר לנו, ולפעמים גם מחייב אותנו, להבין את עצמנו מחדש.

קראו את המאמר: מדע חוצה גבולות – סדרת הרצאות >>>

הצטרפות לרשימת התפוצה