ליווי מחקרי לסדרה תיעודית

מכון ון ליר בירושלים מזמין יוצרי קולנוע וטלוויזיה להגיש הצעה לסדרה תיעודית אשר תזכה לליווי מחקרי במכון. מתוך ההצעות שיוגשו, המכון יבחר פרויקט תיעודי אחד ויעניק לו ליווי אקדמי, יסייע בפיתוח ובהעמקת התחקיר הנדרש לפרויקט ויעזור בגיבושו לקראת הפקה. היקף הליווי והמחקר יגובשו יחד עם יוצרי הסדרה לפי הצרכים והמאפיינים הייחודיים שלה. הסדרה שתתקבל תהיה קשורה באופן הדוק לאחד מתחומי המחקר והפעילות של המכון.

ב-2021 הסדרה שנבחרה לליווי מחקרי של המכון היא "הנבחרות", בבימוי אפרת שלום דנון ובהפקת אסנת טרבלסי.

"הנבחרות" מבקשת להציב בקדמת הבמה, בפעם הראשונה, את הנשים בפוליטיקה הישראלית; לספר את סיפורן שלא סופר ולתבוע את מקומן בדפי ההיסטוריה. פרקי הסדרה ינועו בין הווה לעבר, בין פוליטיקאיות בדימוס, שמשקפות את שהיה בתקופתן, ובין אלו שמכהנות בכנסת הנוכחית. מתוך סיפוריהן מצטיירת תמונה לא מחמיאה בלשון המעטה על היחס לנשים בכנסת. בין האפשרות או חוסר האפשרות להיבחר, אפליה בקידום, תפקידים "מגדריים" ואפילו הטרדות מיניות, עוברים אותם סיפורים, כמעט כחוט השני, לאורך השנים. רבות מהן מעידות כי ההכרה הפמיניסטית הגיעה אליהן בכנסת. שם הבינו את היחס האחר אליהן כנשים. תחושת הבדידות של המעטות שמצליחות להעפיל ולהיכנס, לדוגמה, להיכל הקודש של הקבינט הביטחוני נשמעות כרפליקה מפי נשים ממפלגות שונות ובתקופות שונות.

פועלן והישגיהן של נשים באחד ממוקדי הכוח וקבלת ההחלטות המרכזיים בישראל הם מראה המשקפת את מצב הנשים בחברה בכלל, והם מחדדים את חשיבות נוכחותן בספירה הציבורית על כל שדרותיה.

הליווי האקדמי של הסדרה במכון ון ליר נעשה בידי פרופ' חנה הרצוג, פרופ' נעמי חזן ורונה ברייר-גארב.

חנה הרצוג ונעמי חזן מתוך צילומי הסדרה. צילום: טניה איזיקוביץ'
חנה הרצוג ונעמי חזן מתוך צילומי הסדרה. צילום: טניה איזיקוביץ'

במאית: אפרת שלום דנון
מפיקה: אסנת טרבלסי
מפיקה בפועל: אנה סומרשף
עורכת תוכן: אילת הלר
יועצת אקדמית: ליאור אלפנט
צלמת: טניה אייזיקוביץ'
עורכות: מירי לאופר, אורי דרדיקמן

גוף תומך: תאגיד השידור "כאן"

 

חזרה לקולנוע תיעודי >>>

הצטרפות לרשימת התפוצה