מזרחים ומזרחיוּת

דניאלה שרביט | 30.09.2021 | צילום: אלבום משפחת רוט, נתיבות

רוכבי אופניים בשבילי העיירה נתיבות

האם הפער בין אשכנזים למזרחים גובר באמצעות השימוש לשלילה במושג פריפריה? כיצד פועלת פרקטיקה של גזענות ממוסדת באמצעות מכשיר מיון צבאי, הלא הוא הקב"א? וכיצד אפשר לבחון את הסוגיה האתנית בישראל מזווית חדשה, הזווית של המזרחיות, בעזרת הסוציולוגיה של הרגשות?

גיליון 54 של כתב העת תיאוריה וביקורת עוסק בדרום: הדרום הישראלי והדרום הגלובלי. בהקשר של הדרום הישראלי מופיעות בגיליון שתי מסות אשר עוסקות במזרחיות ובפריפריאליות. מאמר זה יספק הצצה אל שתי המסות – האחת מאת סיגל נגר-רון והאחרת מאת איתמר טובי טהרלב. זו הזדמנות לסקור גם את ספרו של ד"ר זאב לרר שהושק לאחרונה במכון ון ליר ונושא את השם הקוד האתני: קב"א, מזרחים, אשכנזים.

מסתה של סיגל נגר-רון, "מה בין 'פריפריה' למדד הפריפריאליות? על מושגים ומדדים ותרומתם להבנה ולהבניה של המציאות", בוחנת את מדד הפריפריאליות – מושג המפתח במדד העיקרי של אי-שוויון חברתי. הפריפריה מוגדרת באופן גיאוגרפי בלבד, רק על סמך מרחקם של יישובים מן המרכז, ובכך הופכת כולה למקשה אחת. זו הגדרה שמשטחת את האופי השונה ואת ההבדל האתני שבין היישובים, ובכך מדד הפריפריאליות הופך למכשיר אידיאולוגי להכחשת אי-השוויון בין אשכנזים למזרחים.

לקריאת הריאיון של אינס אליאס עם סיגל נגר-רון ב"הארץ", 25.08.21

חגיגות יום העצמאות בבית ספר בשדרות, 1953
חגיגות יום העצמאות בבית ספר בשדרות, 1953. צילום: corine chone

מסתו של איתמר טובי טהרלב, "מההתחלה אני שולל את זה בראש: הסללה רגשית של מזרחים בפריפריה הישראלית",­ סוקרת את ההסברים שמציעים השיחים הסוציולוגיים הקיימים לתופעת פערי ההשכלה בין מזרחים לאשכנזים, פערים שאינם מצטמצמים זה שנים, ומציעה לבחון אותם באמצעות הסוציולוגיה של הרגשות. שלוש מערכות שונות משפיעות על המערך הרגשי אצל מזרחים ובכך על היעדר ההשכלה שלהם, והן: מערכת החינוך, עולם התקשורת והסביבה החברתית הקרובה.

ספרו של ד"ר זאב לרר, הקוד האתני: קב"א, מזרחים, אשכנזים, פותח את ה"קופסה השחורה" אפופת המסתורין של הצבא – הקב"א – מכשיר המיון הראשי והראשוני, אשר התגלה ככלי לדיכוי תרבותי ופוליטי של יוצאי ארצות ערב. במחקר ראשון מסוגו, המקיף את כל חיילי צה"ל משנות החמישים ועד סוף שנות התשעים של המאה העשרים, מתוארים תהליכי קבלת ההחלטות הנוגעים למכשיר הקב"א, אשר פיצל את הצבא לשניים: אשכנזים ומזרחים.

אם כן, לאחר הסללת המזרחים וקביעת גורלם, בין אם במערכת הצבאית ובין אם במיקום הגיאוגרפי – מוצעת זווית חדשה ועכשווית לבחינת האפליה המתמשכת של המזרחים במדינה.

קראו גם את המאמר: יהודי ערב: גירוש או עלייה? שהתפרסם באתר.

 

צילום: רוכבי אופניים בשבילי העיירה נתיבות. מרכז להב"ה, מאלבום משפחת רוט, נתיבות

הצטרפות לרשימת התפוצה