מחקר ומעורבות

מכון ון ליר בירושלים מטפח מחקר בין-תחומי חדשני במדעי הרוח והחברה ומקדם דרכי מחשבה מקוריות להתמודדות עם סוגיות בולטות בציבוריות הישראלית, מתוך מחויבות לחברה צודקת, פתוחה ומשולבת במרחב האזורי. באמצעות פיתוח רעיונות חדשים ומציאת שיטות רעננות למחקר ולדיון, המכון שואף לעצב את סדר היום הציבורי בנושאים בעלי חשיבות מכרעת ומשמעות חברתית הנוגעים למוקדי מתח מרכזיים בחברה בישראל.

 

המכון מתמקד בארבע תמות מחקר עיקריות:

תמת קדושה, דת וחילון בוחנת שאלות ותפיסות יסוד של חילוניות ודתיות בהקשרים תיאורטיים כלליים ובהקשרים היסטוריים וחברתיים ספציפיים.

תמת גלובליזציה וריבונות עוסקת במשמעות הפוליטית, הכלכלית והחברתית של תהליכים גלובליים.

תמת מדע, טכנולוגיה וחברה מתמקדת באופן שבו ההתקדמות הטכנולוגית והמדעית משנה את העולם שלנו, מטשטשת את הגבולות בין המלאכותי לטבעי ויוצרת חברה חדשה.

תמת ישראל במזרח התיכון מנתחת את העבותות הפוליטיים, התרבותיים, החברתיים והכלכליים הקושרים את ישראל ואוכלוסייתה אל מדינות ואוכלוסיות אחרות באזור.

 

נוסף על התמות המכון עוסק בתחומי מחקר נוספים:

תחום מגדר ופמיניזם מבקש לפתח חשיבה מעמיקה ורעיונות חדשים לקידום שינוי מחקרי וחברתי בתחומים אלה.

תחום אתגר החיים המשותפים מאתגר את התפיסה הליברלית ואת השיח הביקורתי ושואל כיצד ניתן לחיות יחד עם מי ששונים מאיתנו באופן עמוק.

 

לצד כל אלו, במסגרת המכון פועלת האקדמיה ע"ש פולונסקי ללימודים מתקדמים במדעי הרוח והחברה, המטפחת חוקרים העתידים להיות מובילים בתחומיהם בהגות, ביצירת ידע ובפיתוח חברה טובה יותר. האקדמיה ע"ש פולונסקי מארחת פוסט-דוקטורנטים מצטיינים מהארץ ומהעולם, ומטרתה לתמוך בחוקרים, ולאפשר להם לפתח את מחקרם האישי ולקדם את מעמדם האקדמי בתנאי חממה.

הצטרפות לרשימת התפוצה