רצוא ושוב

יום שלישי 03/10/17 עד יום חמישי 16/11/17

תערוכה

אמנים צרפתים עכשוויים ורבי נחמן מברסלב

אוצרת: ד"ר בת-שבע גולדמן-אידה

התערוכה תהיה פתוחה:

בימים ראשון-חמישי בשעות 9:00—17:00

ביום שישי ובערבי חג 9:00—12:00

"מכל הדברים צועק כבוד השם יתברך כי 'מלֹא כל הארץ כבודו' ואפילו מספורי הגויים צועק גם כן כבוד השם יתברך" (שיחות הר"ן נ"ב, עמ' לז).

רבי נחמן נותן בכתביו מענה לעולם משוסע וכאוטי ומספק כלים להתמודדות עם העולם המודרני. האמנים המשתתפים בתערוכה רצוא ושוב, עושים שימוש בסיפורים וברעיונות של רבי נחמן, ומשלבים אותם בעבודותיהם - יחד עם אמירה אישית, אמנות עכשווית מופשטת וניחוח מהמזרח הרחוק של מדיטציית זן וקליגרפיה סינית. יצירות האמנות שלהם מתאפיינות ברמז ובסוד ומעורפלות משהו, בדומה לכתביו של רבי נחמן המגלים טפח ומכסים טפחיים.

תערוכה זו, של קבוצת אמנים עכשוויים המודעים להלך הרוח של רבי נחמן, היא ראשונה מסוגה. לא מקרה הוא בעיניי שהאמנים המשתתפים בתערוכה הם ילידי צרפת או כאלה הגרים בה שנים רבות. השילוב של פילוסופיה, ספרות והדימוי החזותי הקיים בהגותו של רבי נחמן, אופייני למספר רב של תנועות אמנות בצרפת.

שם התערוכה רצוא ושוב מתייחס, במונחים של חסידות ברסלב, למצבי הנפש הנעים בין קטנות אמונה וגדלות. את הניצוץ האלוהי אפשר למצוא בשני המצבים, ובשניהם 'צריך להיות לו שני בקיאות, הינו, בקי ב'רצוא', בקי ב'שוב'' (ליקוטי מוהר"ן קמא, ו, ד). המונח 'רצוא ושוב' משמעו ריצה תזזיתית, הלוך וחזור, והוא לקוח מספר יחזקאל המתאר בנבואתו את 'החיות רצוא ושוב כמראה הבזק' (יחזקאל א, יד). בהקשר שלנו, אפשר לראות בו ביטוי לתנועה של האמנים הנעים בין ישראל וצרפת, עולים לארץ וחוזרים ממנה לצרפת, וחוזר חלילה.