אמהות

מבט מהפסיכואנליזה וממקום אחר

בעריכת

אמיליה פרוני

מו"ל

הוצאת מכון ון ליר והוצאת הקיבוץ המאוחד

שפה עברית
שנת הוצאה 2009
סדרה הקשרי עיון

האם הקרבת החיים חשובה מהענקת חיים? היכן עובר הגבול בין הגנה אמהית להגנת יתר? האם האמהות היא תלוית תרבות? מה מקומה של האמהות בקונפליקט היהודי-הפלסטיני?

הספר אמהות: מבט מהפסיכואנליזה וממקום אחר עוסק באמהות ובאמהיות, וחשוב להבחין בין השתיים: המונח אמהות מתאר את היות האשה אם, את היחסים בינה לבין ילדיה מבחינה פיזיולוגית, סוציולוגית ורגשית. המונח אמהיות, לעומת זאת, מתייחס לעמדה רגשית כלפי הזולת וכלפי עצמנו, ללא קשר הכרחי לאמהוּת הביולוגית, ולכן גם גברים וגם נשים שלא ילדו יכולים לחוות רגשות אמהיים.

ההכרה בחשיבותה של האמהות היא חלק ממעבר המתרחש בעשורים האחרונים בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט מן העמדה הפטרנלית הפאלו-צנטרית לעמדה המטרנלית. מעבר זה משתקף בגישות חדשות בפסיכואנליזה בת זמננו, בחשיבה הפמיניסטית, בספרות, באמנות ובעמדות חברתיות.
ספר זה נדרש לגישות החדשות הללו מנקודת מבט ישראלית ייחודית. מכונסים בו מאמרים פרי עטם של חוקרים ישראלים מתחומי ידע ויצירה שונים ובהם פסיכואנליזה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, מוזיקה, ספרות ואמנות, וכן שתי עדויות אישיות. המאמרים דנים בהיבטים שונים של אמהות ואמהיות, ובתוך כך הם חושפים את מורכבותה של האמהות על כוחותיה האדירים ועל פניה האפלים, את הדילמות ואת הפרדוקסים הכרוכים בה. כמו כן הם מדגישים את חשיבותה של האמהיות – אצל גברים ונשים כאחד – הן ליחיד והן לכלל. האמהות, ובעיקר האמהיות, הן בעלות חשיבות מכרעת בשמירה על צלם האנוש של הפרט ושל החברה, באזורנו ובכלל.
אמיליה פרוני היא פסיכולוגית קלינית, עמיתה במכון ון ליר בירושלים ומלמדת בתוכנית ללימודי המשך לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת בר-אילן. עורכת הספר המשחק: מבט מהפסיכואנליזה וממקום אחר (ידיעות אחרונות 2002) והזמן: מבט מהפסיכואנליזה וממקום אחר (מכון ון ליר בירושלים והקיבוץ המאוחד 2004).

הצטרפות לרשימת התפוצה