הולך על הרוח

הולך על הרוח
מחיר קטלוגי:
84.00 ₪
מחיר מכירה באתר:
76.00 ₪
מו"ל: 
מכּתּוּב, מכון ון ליר בירושלים והוצאת עולם חדש
שפה: 
עברית
שנת הוצאה: 
2017
תיאור: 

שלוש היצירות של סלמאן נאטור המכונסות כאן לרומן מסעות מובילות את הקוראים בשבילים לא מוכריםולעתים סמויים מן העיןשל הארץ, של המולדת ושל הזיכרון. שלושת החלקים פורשים מפה שכמוה לא הכרנו; מרחבים המעורסלים זה בזה כבמעשה קסם בשל תעתועי הזמן הגלוי והזמן הנסתר. הדרך מדאלית אלכרמל לפריז עוברת דרך אלח'יריה, והדרך בין נצרת לשכם עוברת דרך לונדון ורומא. זהו מסע אל היהודי, אל הערבי ואל מה שביניהם. אלקֻדס וירושלים, בּיסאן ובית שאן, חיפה וחיפא. הסיפורים שמתגבהים זה על גבי זהבאיפוק, באירוניה, בהומור, אבל גם בכאבמתלכדים לכדי נכס תרבותי יוצא דופן עבור אלו היושבים בארץ ועבור אלו החולמים עליה.

 

סלמאן נאטור (19492016), מאנשי הרוח הערבים־פלסטינים הבולטים בישראל, סופר, מחזאי, עורך ומתרגם. בין שלל תפקידיו היה עורך מוסף התרבות של העיתון אלאיתיחאד, עורך הירחון אלג’דיד לספרות ואמנות, ועורך כתב העת קדאיא אסראיליה, שיוצא לאור ברמאללה. הוא פרסם מעל שלושים ספרים ותרגם יצירות רבות מערבית לעברית ומעברית לערבית. כמו כן שימש מזכ”ל התאחדות הסופרים הערבים בישראל. סלמאן נאטור נולד בדאלית אלכרמל והתגורר בה עד יום מותו.
 

מַכְּתוּבּ مكتوب היא סדרת ספרים ייחודית שבבסיסה תרגום לעברית של יצירות מהספרות הערבית. הפרויקט הוא יוזמה של מתרגמים וחוקרי השפה הערבית, יהודים ופלסטינים, והוא תוצר של חוג המתרגמים ערבית־עברית שהתגבש במכון ון ליר בירושלים. הפרויקט שואף להביא אל מדף הספרים העברי את העולם הערבי ואת חיי תושביו מתוך נקודת מבט אנושית, מתוך רצון לסמן אופק חברתי־פוליטי אחר, ותוך התגברות על מכשול השפה ועל היחלשות והיעלמות הקשרים בין יהודים וערבים ובין יהודים וערבית. אנו מבקשים לאפשר לקורא העברי להתוודע לקולות שונים ולא מתוּוכים מרחבי המזרח התיכון, קולות המייצגים קשת של תפיסות ועמדות. כל זאת, מתוך הכרה בחשיבות המכרעת של השמעת הקול הערבי – הנושם, החי, הביקורתי, הכועס והאוהב – בעברית. הסדרה רואה אור הודות לשיתוף פעולה בין מכון ון ליר בירושלים, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות והוצאת עולם חדש.