הזרם האנושי: הגירה

הצד האחר של התקווה - הזרם האנושי

לסדרה >

יום שלישי | 16.06.20 | בשעה 20:30 עד 23:30

פאנל והקרנת סרט | 

מגפת הקורונה הציגה מפגן של סולידריות אנושית יוצאת דופן, אבל לא עבור כולם. מהגרים, פליטים וקבוצות מיעוטים חוו אפליה גוברת והרעה של תנאיהם, הרעועים מלכתחילה. כיצד אפשר לכלול גם מהגרים, שהם שליש מאוכלוסיית העולם כיום, כחלק מהקהילות המקומיות שלנו ולהפסיק לראות בהם איום או נטל? האמן הסיני, האוצר והפעיל החברתי הנודע איי ווייוויי, ואיב דאקור, מנכ"ל ICRC (הצלב האדום), בשיחה עם לי ירון, כתבת הרווחה והפנים של "הארץ".

לאחר השיחה יוצג הסרט הצד האחר של התקווה, פינלנד/גרמניה, 2017, בימוי: אקי קאוריסמקי , משחק: שרוואן חאג'י, סקארי קוסמאנן.

ויקסטרום, סוכן מכירות פיני, מחליט לפתוח דף חדש בחיים, להגשים את חלומו ולפתוח מסעדה. חאלד, פליט סורי המגיע לפינלנד בחיפוש אחר חיים של שקט, מקווה לקבל מקלט במדינה ולמצוא את אחותו האבודה. פגישה מקרית תחבר בין שני האנשים המאוד שונים הללו ותעניק לכל אחד מהם – כמו גם לצופים – שפע של תקווה. קאוריסמקי משלב את השקפתו החברתית עם חוש ההומור הייחודי לו, ומצליח לגעת, לרגש ולהצחיק באחד הסרטים הטובים ביותר של השנה החולפת. (100 דקות. פינית, אנגלית, ערבית ושבדית, תרגום לעברית)

במסגרת סדרת ההגירה יוקרן גם הסרט זרם אנושי, בימוי: איי וויווי, גרמניה/ארה"ב/סין/פלסטין/צרפת, 2017

עשרות מיליוני מהגרים נעים על פני הגלובוס, בורחים מאיזורי מלחמה, עוני ורעב כדי לנסות ולהבטיח לעצמם עתיד טוב יותר. האמן הסיני הגדול איי ווי ווי יוצא לתעד את התופעה, מהאי לסבוס שאל חופיו מתמוטטים פליטי המזרח התיכון, דרך בנגלדש, מקלטם של בני הרוהינגה הנמלטים ממינאמר ועד לגבול מקסיקו ארה"ב. ווי ווי נע בין נקודות מבט: מעמדות מצלמה שלוכדות את היופי שבזרם האנושי ובעיקר מגובה עיני המהגרים שאליהם יוצא ליבו והתוצאה היא דיוקן קרוב ואנושי של נדידת העמים הגדולה. (140 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

הזרם האנושי: הגירה >

היום שאחרי?

סינמטק ירושלים בשיתוף קרן ון ליר העולמית, מכון ון ליר בירושלים, קרן ברנרד ון ליר ו"הארץ"

בפרויקט מקוון מיוחד בצפייה חופשית

שבוע של מיטב הסרטים והתוכניות בהשתתפות מומחים מרחבי העולם וישראל ועיתונאי "הארץ", כשבמרכזם השאלה מה יהיה ב"יום שאחרי" (הקורונה) וכיצד המגפה תשנה את חיינו בתחומים שונים

המגפה הגלובלית חוללה משבר חסר תקדים, אבל גם תמורות שונות בתחומים של מנהיגות, כלכלה, חיי המשפחה ועולם העבודה. חרף אי-הוודאות, אנשים מתחומים פוליטיים וחברתיים שונים רואים במשבר הנוכחי גם הזדמנות לתקן דפוסים נושנים לא מאוזנים ולהחדיר רעיונות חדשים.

סינמטק ירושלים, בשיתוף קרן ון ליר, מכון ון ליר בירושלים, קרן ברנרד ון ליר ו"הארץ" מציגים אופנים מגוונים לדמיין סיפור חדש, אחר, כזה שיצית את הדמיון ויוביל לשינוי, לשיתופי פעולה חדשים ולעתיד שלא היה ניתן להעלות על הדעת רק לפני מספר חודשים.

בסדרת תוכניות מיוחדת שתעלה לשידור מקוון במשך שבוע, נציג פאנלים עם אינטלקטואלים ואנשי מקצוע מובילים בתחומים שונים מרחבי העולם ונציע לצפייה סרטים עכשוויים המתמקדים בחמישה נושאים מרכזיים שהמגפה הביאה לקדמת הבמה: כלכלה, אדם וסביבה, הגירה, מנהיגות בשעת משבר וחיי המשפחה, ונדון בנרטיבים אלטרנטיביים המתהווים בחמשת התחומים הללו.

בין התאריכים 14-19.6.20 יעלו באתרים ובדפי הפייסבוק של "הארץ" (www.haaretz.co.il), סינמטק ירושלים (www.jer-cin.org.il) ומכון ון ליר בירושלים (https://www.vanleer.org.il) תוכניות יומיות הכוללות פאנל דוברים וסרטים רלוונטיים. כל יום יוקדש להיבט אחר של השלכות מגפת הקורונה על תחומי חיים שונים.

הפאנלים (באנגלית) והסרטים ילוו בתרגום לעברית. התכנים יהיו פתוחים לצפייה לציבור הרחב.

בהשתתפות

הצטרפות לרשימת התפוצה