מאבק מתמשך

ארבע נובלות פוסטקפיטליסטיות

מאת

מיכל ספיר

מו"ל

הוצאת מכון ון ליר ופרדס הוצאה לאור

שפה עברית
שנת הוצאה 2023
סדרה פרוזה ספקולטיבית

קרן האלוני מתכננת לכתוב נובלה העוסקת במהפכה הפוסטקפיטליסטית, והיא מבקשת את עזרת המשתמשות והמשתמשים ברשת החברתית חברותא בתחקיר שהיא עורכת בעניינה. התגובות והתשובות על בקשת העזרה שלה נרחבות ממה ששיערה: קולות מגוונים של אנרכיסטים, אמניות, אוצרות, פעילי סביבה וטרולים להנאה ולהכעיס – לצד חוטי סיפור על שיברון לב, על מתקני עולם, ועל פנתרה שחורה אחת, מיתולוגית, יהודית ק׳, שאחת הדמויות בסיפוריה חזתה את המהפכה המתרגשת – מצטרפים לשיחה רבת-אנפין, הממחישה את השינוי האזרחי, התרבותי והמנטלי של גדות הירדן, את מקורותיו ואת האתגרים שעוד עומדים בפני החברה המתגבשת בו.

הנובלה מאבק מתמשך היא יצירה חדשנית ומעוררת מחשבה, החוקרת לעומקה את סוגיית הצורה הספרותית. מה הקשר בין שיטה כלכלית ותפיסת עולם מסוג מסוים לבין הסוגות הספרותיות שצומחות בהן, או מטופחות על ידן? ולהפך, האם הצורה הספרותית היא מבנה תודעה היכול לשמש נשא נוח יותר לאורח חיים מועדף?

לרכישת המארז: ארבע נובלות פוסטקפיטליסטיות >

שנת 2066. אחרי שורה של אסונות אקולוגיים מצד אחד, והאצה טכנולוגית המייתרת חלק ניכר מהעבודה האנושית ומבשרת עידן של שפע חומרי מצד שני, מתארגן המזרח התיכון מחדש מבחינה פוליטית, חברתית וכלכלית, כמו שקורה באזורים אחרים בעולם. גדות הירדן, השטח הכולל את מדינת ישראל, פלסטין, ירדן וחלקים מלבנון וסוריה, הוא מחוז בעל ממשל אוטונומי, הכפוף למועצת האיחוד המזרח -תיכוני. כל חברה וחבר בו זכאים לשכר אוניברסלי ולדיור ציבורי, בתמורה לשעות המוקדשות לתועלת הציבור.

ארבע הנובלות הפוסטקפיטליסטיות הן פרי מיזם שנולד בקבוצת מחקר במכון ון ליר בהנחיית ד״ר כפיר כהן לוסטיג. עלילתה של כל אחת מהנובלות מתרחשת במציאות משותפת, שאותה הגו ובראו ארבעת הסופרים והסופרות שהשתתפו בקבוצה. כל נובלה היא יצירה שלמה בפני עצמה, אולם הקריאה בארבע הנובלות יחד מרחיבה את תמונת העולם ואת החברה המשורטטות בנובלה היחידה, ומגלה רשת של זיקות בין הסוגיות שמעלה כל אחת מהארבע. כל נובלה מלווה באחרית דבר מאת ד"ר כפיר כהן לוסטיג ופרופ' שמעון אדף.

הצטרפות לרשימת התפוצה