על המכון

מכון ון ליר בירושלים מטפח מחקר בין-תחומי חדשני במדעי הרוח והחברה ומקדם דרכי מחשבה מקוריות להתמודדות עם סוגיות בולטות בציבוריות בישראל, מתוך מחויבות לחברה צודקת, פתוחה ומשולבת במרחב האזורי. באמצעות פיתוח רעיונות חדשים ומציאת שיטות רעננות למחקר ולדיון, המכון שואף לעצב את סדר היום הציבורי בנושאים בעלי חשיבות מכרעת ומשמעות חברתית הנוגעים למוקדי מתח מרכזיים בחברה בישראל.

המכון הוקם על ידי משפחת ון ליר במטרה לקדם את הידע האנושי בתחומי הפילוסופיה, החברה והתרבות, והוא נתמך על ידי קרן ון ליר ההולנדית. מאז 1959 המכון מהווה מרכז מוביל ללימודים מתקדמים ולשיח אינטלקטואלי ציבורי ומשמש חממה מגוונת ותוססת לקהילת חוקרים והוגים בעלי שם בינלאומי. שאיפתו המרכזית של המכון היא לגבש רעיונות פורצי דרך בתחומי החברה, התרבות והמדע ולגלם בערכים אנושיים את הישגי ההגות, הספרות והאמנות – לצורך קידום תרבות האדם.

מטרות המכון

  • להוות חממה לצמיחת רעיונות חדשניים במדעי הרוח והחברה
  • לחקור, להגדיר ולעצב את השיח הציבורי בישראל ולהציע דרכי חשיבה אלטרנטיביות בנושאים העומדים בראש סדר היום הציבורי
  • לטפח מצוינות מחקרית והובלה אינטלקטואלית באמצעות תוכניות ייעודיות לאנשי הגות, לאנשי תרבות ולאנשי תקשורת
  • לקדם דרכים חדשות לחיים משותפים בחברה בעלת שסעים עמוקים, מתוך מחויבות לערכים הומניסטיים ודמוקרטיים ושאיפה לבסס סדר חברתי וכלכלי צודק.

פעילות המכון

להשגת מטרותיו המכון פועל בארבע תמות מחקר עיקריות: קדושה, דת וחילון; גלובליזציה וריבונות; מדע, טכנולוגיה וחברה; וישראל במזרח התיכון. בנוסף, המכון עוסק גם בתחומי מגדר ופמיניזם, ומנסה להתמודד עם סוגיות הנוגעות לאתגר החיים המשותפים.

המכון מפתח ומפעיל תוכניות לטיפוח מנהיגות אינטלקטואלית, אמנותית ותרבותית, פועל בשיתוף פעולה הדוק עם מוסדות מחקר מגוונים ומקיים פרויקטים משותפים עם חוקרים מרחבי העולם.

בכל תחומי פעילותו המכון מקדם פרויקטים מחקריים מקומיים ובינלאומיים, מוציא לאור פרסומים אקדמיים ויוזם פלטפורמות חדשניות למעורבות ציבורית. כל זאת, מתוך תפיסה כי מחשבה מחוללת שינוי.

 

כתובתנו:
מכון ון ליר בירושלים
רחוב ז'בוטינסקי 43
ת"ד 4070
ירושלים 9104001
ישראל

טל': 972-2-5605222
פקס: 972-2-5619293

אין חניה בשטח המכון; לרשות המבקרים חניה מוסדרת ברחובות הסמוכים.

 

דוברות ויחסי ציבור:

דניאל יונס
טל': 054-630-5101

 

לדוחות שנתיים >

לקריאת הדוחות הכספיים של שנת 2023 >

הצטרפות לרשימת התפוצה